Meme Coin Nedir?

Meme kelimesi Türkçe’de ‘şaka’ olarak karşılık bulan bir internet jargonudur. Meme’ler, sosyal medya platformlarında metin, resim, video, ses kaydı olarak yer alabilir. Meme’ler, kriptopara dünyasında da kendine yer bulmuştur. Genellikle bir amaca hizmet etmeyen ve sadece şaka amaçlı üretilen kriptoparalar meme coin’leri olarak adlandırılır. Bu yazıda meme coin nedir ve BtcTurk | Kripto’da hangi meme coin’ler listelenir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Meme Nedir?

İnternette anonim olarak popüler resim, video, kelime ya da cümleler şeklinde yayılıp viral olan ve anlamı geniş kitlelerce bilinen içerikler meme olarak adlandırılır. Meme’ler aynı zamanda şaka içerikleridir. Sosyal medya kullanıcıları bir konu hakkında fikirlerini, meme kullanarak mizahi bir şekilde anlatırlar. Meme’leri sosyal medyada bir zamanlar fenomen bir terim olan ‘caps’ jargonuna benzetebiliriz. Günümüzde farklı bir şekilde adlandırılsa da meme, caps akımının devamı şeklinde yorumlanabilir.

Meme Coin Nedir?

Meme içerikler sosyal medyanın yanı sıra kriptopara piyasasında da oldukça popülerdir. Sadece şaka olarak oluşturulan, belirli bir amaca hizmet etmeyen, sembolleri sosyal medyada yer alan meme içeriklerinden oluşturulan kriptoparalar bulunmaktadır. Bu kriptoparalar, meme coin’ler olarak adlandırılır.

BtcTurk | Kripto’da Listelenen Meme Coin’ler

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin (DOGE) internet üzerinde popüler olmuş ve kalıplaşmış köpek (doge) temalı içeriklerden doğan bir kriptoparadır. Logosunda Japon avcı köpeği Shiba Inu bulunan Dogecoin, 2013 yılında “şaka parası” olarak üretilmiş bir Litecoin çatallanmasıdır. Dogecoin, Reddit ve benzeri topluluk sitelerinde bahşiş vermek, ödeme yapmak için yaygın olarak kullanılan kriptoparalardan biridir.

Dogecoin (DOGE) hakkında daha detaylı bilgilere Dogecoin (DOGE) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından ulaşabilirsiniz.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB), Ryoshi takma adlı anonim kişi ya da kişilerce üretilmiş, popüler internet ürünü bir kriptopara projesidir. Adını, Japonya kökenli Shiba Inu cinsi köpekten almıştır. Shiba Inu (SHIB), köpek temalı popüler kriptopara Dogecoin’e rakip olarak ağustos 2020’de Ethereum blokzinciri üzerinde ERC-20 akıllı kontratı olarak 1 Katrilyon adet SHIB jetonu üretilmiştir.

Shiba Inu (SHIB) hakkında daha detaylı bilgilere Shiba Inu (SHIB) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından ulaşabilirsiniz.

Pepe (PEPE)

Pepe, internette meşhur olan Pepe the Frog karakterinden esinlenerek ortaya çıkarılmıştır. Pepe, Twitter gibi sosyal medya platformları aracılığıyla topluluklar oluşturmayı amaçlamaktadır. Pepe’nin kurucuları anonimdir. Pepe, Ethereum ağında çalışmaktadır.

Pepe (PEPE) hakkında daha detaylı bilgilere Pepe (PEPE) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından ulaşabilirsiniz.

FLOKI (FLOKI)

FLOKI, Floki Inu, topluluğu tarafından yönetilen merkeziyetsiz bir projedir ve topluluğunun çıkarlarını temsil eden çekirdek bir ekibe sahiptir. FLOKI, Ethereum ağında çalışmaktadır. FLOKI, adını Viking karakterinden almaktadır. Floki topluluğu, kendilerini “Floki’nin Vikingleri” olarak tanımlamaktadır. Elon Musk’ın Shiba Inu cinsi köpeğinin adını Floki koymasıyla FLOKI token’ı hayata geçmiştir.

FLOKI (FLOKI) hakkında daha detaylı bilgilere FLOKI (FLOKI) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından ulaşabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors