Litecoin (LTC) Nedir?

7 Ekim 2011 tarihinde eski bir Google yazılımcısı Charlie Lee tarafından piyasaya sürülen Litecoin, eşten eşe bir kriptopara ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Altyapısı ve teknik ayrıntılarıyla Bitcoin ile çok büyük benzerlikler taşımaktadır. Öyle ki Lee, Litecoin için “Gümüş Bitcoin” ifadesini kullanmaktadır. Litecoin’in kısaltması LTC’dir. Litecoin nedir sorusuna geliştirici ekibin cevabı aşağıdaki gibidir:

“Litecoin, dünyadaki herhangi birine sıfıra yakın maliyetle anında eşler arası ödemeler sağlayan internet para birimidir. Merkezi bir otoriteye bağlı olmayan, tamamen merkezsiz, açık kaynaklı ve küresel bir ödeme ağıdır.”

Bitcoin ağında her blok 10 dakikada işlenmektedir. Litecoin ağında blok işlenme süreleri 2,5 dakika olarak belirlenmiştir. Bitcoin ağında uzun süren ve yüksek işlem ücretleri ile gerçekleştirilen transferler, Litecoin ile daha hızlı ve ucuz bir şekilde sağlanabilmektedir.

Litecoin’i Bitcoin’den ayıran bir diğer teknik ayrıntı ise; Bitcoin SHA-256 isimli algoritmayı kullanırken Litecoin Scrypt algoritmasını kullanmaktadır. Hesaplaması daha kolay ve iş yükü bakımından daha hafif olan bu algoritma, Litecoin işlemlerinin daha hızlı onaylanmasını sağlamaktadır. Hız avantajının güvenlik tarafında zafiyete yol açabileceği endişesi ise henüz deneyimlenmemiştir.

Litecoin Nasıl Alınır?

Litecoin satın almanın en hızlı ve güvenli yolu, BtcTurk’e üye olmaktır. Ardından ister banka hesabınızdan Türk Lirası transfer ederek isterseniz de diğer cüzdanlarınızdaki kripto varlıklarınızı BtcTurk | Kripto’ya transfer ederek kolayca Litecoin alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | Kripto’da, Litecoin alım satımı yapmak için LTC/TRY veya LTC/USDT paritelerinden Türk lirası ve Tether karşılığında işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Litecoin Nasıl Üretilir?

Litecoin aynı Bitcoin gibi madencilik yoluyla üretilmektedir. Üstün donanım özelliklerine sahip cihazlar aracılığıyla karmaşık matematik problemlerini çözme karşılığında ödül kazanmak Litecoin madenciliği olarak tanımlanır.

Litecoin altyapısında bulunan Scrypt algoritması sebebiyle LTC ve BTC arasında hiçbir madencilik rekabeti bulunmamaktadır. Hatta Charlie Lee, Litecoin madenciliği yaparken aynı anda Bitcoin madenciliği yapmanın da mümkün olduğunu açıklamıştır.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin madenciliği (mining) için alternatifler mevcuttur. Bunların başında güçlü işlemcilere sahip bilgisayarlarla yapılan donanım madenciliği gelmektedir. Günümüzde özel ekipmanlar kullanmadan yapılan madencilikle kâr etmek pek mümkün olmamaktadır.

Bitcoin madenciliği yaparken işlemci (CPU) kullanımı artık kârlılık sağlamamaktadır. Grafik işlemci birimlerinin dahi tek başına yeterli olmaması sebebiyle ASIC ismi verilen madenciliğe özel donanımlar kullanılmaktadır. Bilgisayarların CPU birimleri kullanılarak Litecoin madenciliği yapılabilmektedir. Fakat bu yöntemin de kârlılığını kaybetmesiyle grafik kartı işlemcileri (GPU) kullanımı bir zorunluluk halini almıştır. Sonrasında Scrypt algoritmasını çözebilen ASIC cihazların ortaya çıkmasıyla LTC madenciliği de yalnızca özel donanımlarla yapılır hale gelmiştir.

LTC madenciliği yaparken tek başına veya bir havuza dahil olarak madencilik yapma kararı önemlidir. Günümüzde tek başına GPU veya CPU kullanarak Litecoin elde etme şansınız neredeyse yoktur. Havuzlarda ise çok sayıda madenci yüksek hash gücü üreterek blok oluşturabilmektedir.

Litecoin Cüzdan Oluşturma

Diğer kriptopara birimlerinde olduğu gibi Litecoin cüzdanları da temelde yazılım ve donanım cüzdanları olmak üzere ikiye ayrılır.

Masaüstü veya mobil cihazlarınızda kullanabileceğiniz cüzdan uygulamaları vasıtasıyla bir cüzdan kimliği ve özel anahtara sahip olarak LTC cüzdanınızı oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra soğuk cüzdan olarak da anılan donanım cüzdanlarınızla LTC varlığınızı güvenle saklayabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors