Stellar Lumens (XLM) Nedir?

Stellar; bankalar, ödeme sistemleri ve bireyler arasında düşük ücretli transferler yapılmasına olanak tanıyan blokzinciri tabanlı bir dağıtık defter ağıdır. Ağın XLM sembolüyle işlem gören Stellar Lumens isimli bir kriptopara birimi mevcuttur.

31 Temmuz 2014 tarihinde Joyce Kim ve Jeb McCaleb tarafından başlatılan Stellar ağı, “birkaç paydaşa bağlı olmayan gerçek bir eşten eşe merkezsiz ağ yaratma” ilkesiyle yola çıkmıştır. McCaleb’ın kuruculuğunu üstlendiği Stellar.org isimli kâr amacı gütmeyen bir organizasyon tarafından yönetilen ağ, Ripple ile benzer bir şekilde sınır ötesi transferlere ve ödeme sistemlerindeki yüksek ücret ile düşük hız sorununa odaklanmıştır. Öyle ki Stellar ağından yapılan transferlerin mining ücreti yalnızca 0,00001 Lumens olarak belirlenmiştir.

Bitcoin ile benzer şekilde merkezsiz bir ödeme teknolojisi gibi çalışan Stellar ağı merkezsiz ve açık kaynaklı bir sistemdir. Dağıtık bir borsa modelini destekleyen ağ, Ripple ile benzerliklere sahip olsa da bu ikiliyi ayıran pek çok unsur söz konusudur. Buna örnek olarak Stellar’ın bir şirket tarafından yönetilmemesi, açık kaynak kodlu olması ve tedarik haritasındaki farklılıklardan söz edilebilir.

Stellar Lumens – XLM Nedir?

XLM, Stellar ağının yerel kriptopara birimidir. Ağın ortaya çıkışında Stellar.org organizasyonu 100 milyar XLM’in dağıtılacağı ancak buna yasal manada sahip olmadıklarını duyurmuştur. Bu tutarın yarısı farklı kampanyalar aracılığıyla doğrudan kullanıcılara dağıtılmıştır. Çeyreği iş ortaklarına, beşte biri BTC ve XRP sahiplerine ve kalan %5’lik kısım ise organizasyonun finanse edilmesine ayrılmıştır.

Stellar Lumens (XLM) Nasıl Alınır?

XLM satın almak için BtcTurk | Kripto’ya üye olduktan sonra banka hesabınızdan Türk Lirası transfer ederek BtcTurk | Kripto’da alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Stellar (XLM) alıp satmak için XLM/TRY ve XLM/USDT paritelerini kullanarak Türk lirası ve Tether karşılığında XLM takas edebilirsiniz.

Stellar Lumens (XLM) Cüzdanı ve XLM Saklama

Stellar Lumens (XLM) saklama yöntemleri arasında çevrimiçi cüzdanlar ve donanım cüzdanların daha yaygın olduğu söylenebilir. Ayrıca, birden fazla kriptopara saklamaya imkan veren çoklu mobil cüzdanların çoğu Stellar Lumens’i (XLM) de desteklemektedir. Stellar da Ripple gibi cüzdanlarında etiket kullanmaktadır. “Stellar Memo” ya da kısaca Memo kodu, Stellar cüzdanlarına yapılan transferleri tanımlamak için kullanılır.

Bitcoin ve Ethereum gibi kriptopara birimlerinin cüzdanları, 64 karakterlik bir özel anahtar ve IBAN numarasına benzetebileceğiniz bir açık adresten ibarettir. XLM cüzdanlarında bu iki koda ek olarak Stellar Memo isimli 28 bayt kapasiteli bir mesaj bölümü yer almaktadır. Kullanıcılar bu bölüme bir mesaj ekleyerek birbirleriyle iletişim kurabilmekte ve işlemlerin kim tarafından gerçekleştirildiğini anlayabilmektedir.

Kendinize ait bir Stellar cüzdanına XLM gönderirken Memo kodunu kullanmadan da transfer yapabilirsiniz ancak BtcTurk | Kripto ve diğer kriptopara alım satım platformları arasında yapacağınız transferlerde Memo kodu kullanımı zorunludur.

Çevrim içi cüzdanların yanı sıra hemen hemen aynı şekilde çalışan mobil cüzdanlar, kullanıcıların kriptoparalarını taşınabilir aygıtlarında saklamalarına olanak tanır. İki adımlı doğrulama, parmak izi ve yüz tanıma gibi güvenlik tedbirleriyle donatılabilen bu cüzdanların en büyük güvenlik zafiyeti ise telefonun çalınma ihtimalidir.

Sağladığı güvenlik sebebiyle soğuk cüzdanlar Stellar için de karşımıza çıkmaktadır. Bir USB belleği andıran donanım cüzdanları, günümüzde en pahalı seçenek olsa da sağladığı üst düzey güvenlikle yatırımcıların tercih ettiği bir yöntemdir. Çevrimdışı bir depolama yöntemi olduğu için soğuk cüzdanlar hack saldırılarına kapalıdır.

Stellar sitesinde cüzdanlar sayfasında yer alan ve farklı platformlara göre filtreleyebileceğiniz cüzdanları deneyebilir, kullanımı size göre kolay olan cüzdanı tercih edebilirsiniz. Ancak Stellar ağında bir cüzdanı aktifleştirmek için 0.5 XLM ücret alındığını bilmeniz gerekmektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors