Dogecoin (DOGE) Nedir? Nasıl Çalışır?

Dogecoin (DOGE) internet üzerinde popüler olmuş ve kalıplaşmış köpek (doge) temalı içeriklerden* doğan bir kriptoparadır. Logosunda Japon avcı köpeği Shiba Inu bulunan Dogecoin, 2013 yılında “şaka parası” olarak üretilmiş bir Litecoin çatallanmasıdır. Dogecoin, Reddit ve benzeri topluluk sitelerinde bahşiş vermek, ödeme yapmak için yaygın olarak kullanılan kriptoparalardan biridir.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Çalışır?

Dogecoin (DOGE), Litecoin blokzincirinin çatallanması (fork) ile oluşturulmuştur. Litecoin gibi Scrypt şifreleme algoritmasını kullanır. Bu sayede Bitcoin’e kıyasla zorluk seviyesi daha düşüktür ve bloklar 1 dakika içerisinde doğrulanabilir. Dogecoin, Litecoin blokzincirinden üretilmiş olsa da arzı sınırlandırılmamıştır.

Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin, bilgisayarların işlemcileri (CPU), grafik kartlarının işlemcileri (GPU) ve yüksek işlemci gücü kapasiteli ASIC madencilik cihazları ile üretilebilir. Ancak zorluk seviyesindeki artışlar nedeniyle, bilgisayar işlemcileri veya grafik kartları ile Dogecoin madenciliği yapmak karlılık açısından verimli değildir. Yeterli altyapı ve donanıma sahipseniz madenciliği tek başına yapabileceğiniz gibi, madencilik havuzlarına işlemci gücü atayarak da Dogecoin (DOGE) madenciliği yapabilirsiniz.

Blok doğrulama süresinin 1 dakika olduğu Dogecoin blokzincirinde her blokta 10.000 DOGE blok ödülü dağıtılmaktadır.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Saklanır?

Dogecoin (DOGE) bakiyenizi yönetmek için Dogechain blokzincirini destekleyen masaüstü, mobil veya donanım cüzdanlarını kullanabilirsiniz.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether ile Dogecoin (DOGE) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 havale ile Türk Lirası göndererek Dogecoin (DOGE) alabilirsiniz.

(*) Popüler olan kalıplaşmış internet içerikleri İngilizce meme kelimesi ile tanımlanmaktadır. Dogecoin’in logosu olan Shiba Inu, internette popüler bir köpek görselidir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors