Bitcoin Nasıl Saklanır?

Bitcoin, Bitcoin blokzincirinde üretilir ve blokzincirinde saklanır. Kullanıcılar Bitcoin’i değil, Bitcoin sahipliğini transfer ederler. Bitcoin blokzincirinde ise Bitcoin’in sahiplik değişiklikleri kayıt altına alınır. Yani Bitcoin, blokzincirinde saklanır. Ancak, Bitcoin’in sahipliğini transfer etmek için kullanılan özel anahtarlar, Bitcoin cüzdanı olarak adlandırılan yazılımlarda saklanır.

Bitcoin cüzdanları beş ana başlık altında sınıflandırılabilir:

1. Masaüstü Yazılım Cüzdanları
2. Mobil Cüzdanlar
3. Donanım Cüzdanları
4. Çevrimiçi Cüzdanlar
5. Kağıt Cüzdanlar

Farklı kullanım amaçlarına uygun olarak bu cüzdanlardan herhangi birini ya da birden fazla cüzdanı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak hangi cüzdanı tercih ederseniz edin, kullandığınız cüzdanın güvenliğinden sorumlu olduğunuzu unutmamalısınız.

Tercih edeceğiniz cüzdan, Bitcoinlerinizi kontrol etmenizi sağlayan özel anahtarları sakladığı için cüzdanınızı veya cüzdana erişiminizi kaybederseniz, Bitcoin’lerinizin kontrolünü de tamamen kaybedebilirsiniz. Bu nedenle bir cüzdan seçmeden önce cüzdanları yakından tanımalısınız.

Bitcoin’i saklamak için hangi cüzdanları kullanabilirsiniz?

İlk defa Bitcoin aldınız ve Bitcoin’inizi kendiniz mi saklamak istiyorsunuz? Hangi cüzdanları kullanabileceğinize ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini beraber inceleyelim.

Masaüstü Yazılım Cüzdanları

Bitcoin adreslerine ait özel anahtarları saklamak ve Bitcoin transfer etmek için kullanılacak ilk Bitcoin cüzdanı ve aynı zamanda Bitcoin madencilik yazılımının ilk versiyonunu 9 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto tarafından yayınlandı. Bitcoin Core cüzdanı, Bitcoin çekirdek ekibi tarafından geliştirilmeye ve güncellenmeye devam ediliyor. Bitcoin Core cüzdanını indirerek Bitcoin blokzincirinin bir kopyasını bilgisayarınızda saklayabilir ve Bitcoinlerinizi yönetebilirsiniz.

Bitcoin blokzincirinin tamamını bilgisayarınıza indirmek istemiyorsanız 3. parti masaüstü cüzdanları kullanabilirsiniz. Bu cüzdanlar, blokzinciri ile sahip olduğunuz adreslerin özel anahtarları arasında bir köprü görevi görürler ve Bitcoin transfer işlemlerinizi blokzincirine aktarmak için aracılık yaparlar.

Mobil Cüzdanlar

Mobil cüzdanlar, özel anahtarlarınızı kullanarak Bitcoin blokzincirinde işlem yapabilmenizi sağlayan akıllı telefon uygulamalarıdır. Bitcoin blokzincirinin tamamı servis sağlayıcısı tarafından senkronize edilir. Mobil cüzdanlar kullanıcıların Bitcoin blokzincirindeki varlıklarını akıllı telefonlarından yönetmelerine aracılık ederler.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanları, Bitcoin blokzincirinde işlem yapabilmeniz için özel anahtarlarını saklayan taşınabilir cihazlardır. Özel anahtarlarını sürekli internete bağlı olmayan bir cihazda saklamak isteyen kullanıcılar donanım cüzdanlarını kullanabilirler. Donanım cüzdanınızı bilgisayarınıza bağlayarak veya akıllı telefonunuzla eşleştirerek Bitcoin ve diğer kriptoparaları transfer edebilirsiniz.

Çevrimiçi Cüzdanlar

Çevrimiçi cüzdanları, özel anahtarınızı sizin için saklayan ve internete girebildiğiniz hemen hemen her cihaz ile blokzincirinde işlem yapabilmenizi sağlayan internet servisleridir. Çevrimiçi cüzdanlar, e-posta adresi ve parolayla giriş, 2 aşamalı doğrulama, SMS ile doğrulama gibi ek güvenlik özellikleri sunarlar. Ancak buna rağmen özel anahtarlarınız şifrelenmiş olsa bile sürekli internete bağlı cihazlarda saklanır.

Kağıt Cüzdanlar

Üzerinde Bitcoin adresi ve bu adrese ait özel anahtarın kare kodunu (QR kodu) barındıran kağıtlardır. Kağıt cüzdanlar, Bitcoin’i çevrimdışı transfer etmek veya Bitcoin ile ödeme almak için tercih edilseler de yanma, yıpranma kaybolma ve benzeri riskler taşıdığından özel anahtar saklamak için güvenli bir yöntem olarak kabul edilmemektedir.


Biliyor musunuz?

BtcTurk | Kripto’ya üye olarak banka hesabınızdan Türk Lirası transfer ederek Bitcoin alabilir, BtcTurk | Kripto hesabınızda güvenle saklayabilirsiniz. Dilerseniz, işlem ücreti ödemeden 7/24 Bitcoin çekebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors