Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bitcoin, ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto rumuzuyla, bir e-posta grubunda yayınlanan “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı makale ile tanıtılmıştır. Makaleyi yayınlayan Satoshi Nakamoto’nun, kimliği, doğum tarihi, cinsiyeti, nerede yaşadığı ve hatta hayatta olup olmadığı hala gizemini korumaktadır.

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i oluşturan kişi veya kişilerdir. Satoshi Nakamoto’nun kimliği hala gizemini korumaktadır. Satoshi Nakamoto ismi ilk olarak 31 Ekim 2008 yılında yayınlanan Bitcoin Teknik Dokümanı’nda görülmüştür. Gerçek kimliği, yaşı ve hala hayatta olup olmadığı bilinmeyen Satoshi, üretilen ilk Bitcoin’lerin sahibidir. Aynı zamanda gerçekleştirilen ilk Bitcoin transferini yapan kişidir.

Satoshi Nakamoto Neden Anonim?

Bitcoin’in oluşturucusu Satoshi Nakamoto, kimliğini gizleyerek Bitcoin’in herhangi bir sahibi ya da merkezi yönetimi olmayan, bu sayede topluluğa ait bir kriptopara birimi olabilmesini sağlamıştır. Bitcoin, kriptopara ekosistemindeki binlerce kriptopara içerisinde, bu özelliği ile dünya genelinde kabul edilen bir kriptopara olmayı başarmıştır.

Satoshi’nin anonim olmasıyla;-Bitcoin’in herhangi bir sahibi olmamıştır.
-Bitcoin’in merkezi bir yönetimi olmamıştır.
-Bitcoin topluluğa ait bir kriptopara birimi olmuştur.

Satoshi Nakamoto’nun Kaç Bitcoin’i Var?

Başlangıç Bloku (Genesis Block), Bitcoin blokzincirinin Satoshi Nakamoto tarafından 3 Ocak 2009’da oluşturulan ilk bloğudur.
Satoshi Nakamoto, Başlangıç Bloku’nda üretilen ilk 50 Bitcoin’in sahibidir.

Başlangıç Bloku Satoshi Nakamoto tarafından, diğer madencilere referans olması amacıyla oluşturulmuştur. Bir çapa görevi gören Başlangıç Bloku, bazı özellikleriyle blokzincirinin diğer bloklarından ayrılmaktadır. Başlangıç Bloku hem Bitcoin hem de Bitcoin altyapısını kullanan diğer kriptoparalar için bir başlangıç noktası olmuştur. Başlangıç Bloku’nda üretilen ilk 50 Bitcoin harcanamaz, taşınamazdır.

Satoshi Nakamoto’nun birey veya grup olarak ne kadar Bitcoin’e sahip olduğu bilinememektedir. Başlangıç Bloku’nun oluşturulduğu cüzdandaki işlemler göz önüne alınarak bilinen cüzdandaki Bitcoin sayısı yorumlanabilmektedir.

Sevilen, sayılan, özlenen birinin ardından çiçekler bırakmak, adına bağışta bulunmak, gönüllülük esasıyla yapılan bir işe destek olmak gibi eylemlere benzetebileceğimiz şekilde, oluşturulduğu günden bu yana bir kutlama ve saygı göstergesi olarak da kişiler Satoshi Nakamoto’ya ait 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa adresine Bitcoin bağışlamaya devam etmektedir. İlk 50 Bitcoin’i barındıran adrese, kullanıcılar tarafından yaklaşık 20 Bitcoin gönderilmiştir.

Satoshi’nin Kaç Bitcoin’i Var?

Satoshi Nakamoto ve Bitcoin Teknik Dokümanı

Bitcoin, ilk olarak Satoshi Nakamoto rumuzlu kişi ya da kişilerce 31 Ekim 2008’de bir kriptografi mesajlaşma grubuna gönderilen e-posta ile duyuldu. Satoshi Nakamoto, “Bitcoin: Eşlerarası Elektronik Nakit Sistemi” adını verdiği çevrimiçi ödeme yöntemini tanıtmak için hazırladığı dokümanda Bitcoin’den hiç bahsetmedi.

Bitcoin Teknik Dokümanı’nda blokzincirinin teknik detaylarına yer veren Satoshi, herhangi bir merkezi otoriteye güvenmeye gerek kalmadan güvenilir bir çevrimiçi ödeme yöntemi öneriyordu. Bitcoin, hem bu yeni ödeme sisteminin hem de bu sistemin para biriminin adıydı. Her ne kadar dokümanın başlığı Bitcoin ile başlamış olsa da Bitcoin kelimesi dokümanda kullanılmamıştır.

Bitcoin Teknik Dokümanı’nı Yalın Alpay‘ın sesinden Türkçe olarak aşağıdaki bağlantılardan dinleyebilirsiniz.

Spotify

Soundcloud

YouTube

10 Soruda Bitcoin Teknik Dokümanı

Satoshi Nakamoto’nun Faydalandığı Kaynaklar

Bitcoin Teknik Dokümanı’nın son bölümünde yer alan referanslar başlığı altında, Satoshi Nakamoto faydalandığı kaynakları sıralamıştır.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin blokzincirini, aslında bir eşten eşe ödeme sistemini geliştirirken, kriptografik çalışmalardan, olasılık teorisinden, bazı geliştirilmiş protokollerden ve metotlardan faydalanmıştır.

Satoshi Nakamoto’nun Faydalandığı Kaynaklar
1) b-money, W. Dai, 1998
2) Güvenli Zaman Damgası Tasarımı, H. Massias, X.S. Avila ve J.-J. Quisquater, 1999
3) Dijital Bir Doküman Nasıl Zaman Damgalanır?, S. Haber, W.S. Stornetta, 1991
4) Dijital Zaman Damgasının Verimliliğini ve Güvenilirliğini Geliştirmek, D. Bayer, S. Haber, W.S. Stornetta, 1993
5) Bit-Dizileri İçin Güvenli Adlar, S. Haber, W.S. Stornetta, 1997
6) Hashcash, A. Back, 2002
7) Açık Anahtar Şifreleme Sistemleri İçin Protokoller, R.C. Merkle, 1980
8) Olasılık Teorisine Giriş ve Uygulamaları, W. Feller, 1957

Satoshi Hangi Kaynakları Referans Almıştır?

Satoshi Nakamoto ve Başlangıç Bloku

Satoshi, 3 Ocak 2009 tarihinde Bitcoin blokzincirinin başlangıç bloğunu üreterek, blokzincirinin ve Bitcoin ödeme yönteminin çalışma şartlarını belirlemiştir. Bitcoin blokzincirini başlatan 0 (sıfır) numaralı ilk blok Genesis Block, varoluş bloğu veya sıfırıncı blok gibi çeşitli isimlerle de adlandırılmaktadır.

Bitcoin blokzinciri, 9 Ocak 2009 tarihinde üretilen ikinci bloktan itibaren hiç durmadan çalışmaya devam etmektedir.

Satoshi Nakamoto’nun Mesajları

Satoshi, forumlardaki öğretici mesajları ile Bitcoin ve blokzinciri teknolojisini farklı yollarla kullanıcılara anlatıyordu. Satoshi’nin mesajlarında bazen eleştirel söylemler de yer alıyordu.

Geleneksel finans sistemi ile ilgili düşünceleri, Bitcoin ve blokzinciri hakkındaki yorumları ve kullanıcılar ile girdiği diyaloglardaki söylemlerinden bazıları günümüzde hala tartışılmakta ve yorumlanmaktadır.

Geleneksel para birimiyle ilgili temel sorun, onu çalıştırmak için gereken tüm güvendir. Merkez bankasına para biriminin değerini düşürmemesi için güvenilmelidir, ancak fiat para birimlerinin tarihi bu güvenin ihlalleriyle dolu.”

“İnanmıyorsanız veya anlamıyorsanız, sizi ikna etmeye çalışacak zamanım yok, üzgünüm.”

Kayıp kriptoparalar diğer herkesin kriptoparalarını biraz daha değerli kılar. Bunu herkese bir bağış olarak düşünün.”

Satoshi’nin Forum Mesajları

Satoshi Nakamoto’nun İşlem Geçmişi

Bitcoin ile gerçekleştirilen ilk transfer 12 Ocak 2009 tarihinde yapılmıştır. Bu transfer Satoshi Nakamoto ve Hal Finney arasında gerçekleşmiştir.
Satoshi Nakamoto, Bitcoin blokzincirinin 170. bloğunda, 12cbQLTFMXRnSzktFkuoG3eHoMeFtpTu3S adresinden, Hal Finney’in olduğu bilinen 1Q2TWHE3GMdB6BZKafqwxXtWAWgFt5Jvm3 adresine 10 Bitcoin göndermiştir.

Satoshi Nakamoto’nun cüzdanında bulunan toplam 50 Bitcoin’in 10’u Hal Finney’in cüzdanına teslim edilirken, işlem ücreti ödenmeyen transferden kalan 40 Bitcoin’in sahipliği, Nakamoto’nun cüzdanındaki başka bir adrese devredilmiştir.

Bu ilk işlem, bugüne kadar yapılan tüm Bitcoin işlemlerinde olduğu gibi detayları herkese açık şekilde Bitcoin blokzincirine kayıtlıdır.

Satoshi Nakamoto’nun tüm işlem geçmişine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlk Bitcoin Transferi

Satoshi (Sats) Nedir?

Satoshi, Bitcoin’in 100 milyon parçaya bölünebilen ve Bitcoin’in hesaplanabildiği en küçük birimidir.
Bitcoin alım satım işlemleri ve transferlerinde ihtiyaç olarak kullanılan Sats birimi, Satoshi’nin kısaltmasıdır.
Satoshi birimi adını, Bitcoin ve Bitcoin blokzincirini geliştirip, oluşturan Satoshi Nakamoto’dan almıştır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors