Kısa Kısa Bitcoin Halving

2024 yılında Bitcoin tarihindeki 4. blok ödülü yarılanması (halving) gerçekleşti. Her 210.000 blokta bir gerçekleşen halving, Bitcoin madencilerinin blok ödüllerinden aldıkları Bitcoin sayısını azalttığı için Bitcoin’in para politikasını ciddi biçimde etkilemekte ve uzun vadede Bitcoin fiyatına etkileri bulunmaktadır.

Bu yazıda, halving ile ilgili önemli bilgileri kısa kısa derledik. Böylelikle halving’in neden önemli olduğu ve nasıl çalıştığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Son Halving Hangi Tarihte Gerçekleşti?

En son Bitcoin halving gerçekleştiğinde tarihler 2020 yılını gösteriyordu. Her zamanki gibi %50 azalan blok ödülleri, o dönem 12,5 Bitcoin olan blok ödülünü, 6,25 Bitcoin olarak güncellemişti.

Bitcoin’in daha önceki halving dönemleri sırasıyla 2012-2016-2020-2024 tarihlerinde gerçekleşmiştir. 

İlk Yarılanmaya Kadar Kaç Adet Bitcoin Üretildi?

İlk blok ödülü yarılanması 2012 yılında gerçekleşti. İlk halving gerçekleştiğinde 10.5 milyon Bitcoin üretilmişti. Nereden mi biliyoruz?

Bitcoin, halving sayesinde para politikası belirli olan tek varlıktır. Yani 2056 yılında gerçekleşecek Bitcoin halving döneminde kaç adet Bitcoin’in üretilmiş olacağı şimdiden belirlidir. Halving, her 210.000 blokta gerçekleştiği için o dönemki blok ödülünün 210.000 ile çarpılması sonucunda bir halving dönemi boyunca üretilen toplam Bitcoin kolayca hesaplanabilmektedir.

Sorumuzu matematiksel olarak tekrar cevaplayalım; 

1- Bitcoin blok ödülü ilk halving gerçekleşene kadar 50 Bitcoin olarak belirlenmişti.

2- Halving 210.000 blokta bir gerçekleştiğine göre 210.000 x 50 = 10.500.000 cevabını buluyoruz.

Hesaplamamızı 2024 yılındaki halving için de gerçekleştirelim. Bitcoin blok ödülü, 2024 yılında 3,125 Bitcoin olarak güncellenecek. Yani bir sonraki halvinge kadar 210.000 x 3,125 = 656.250 adet Bitcoin üretilecek.

Bitcoin’in güvenilir bir değer saklama aracı olmasının altında yatan ana parametrelerden birisi Bitcoin’in işleyişinde belirsizliğe yer olmamasıdır. Sistem tamamen şeffaf ve herkes tarafından erişilebilirdir.

Halving Sonrası Madencilerin Ödülü Ne Kadar Azalır?

Bitcoin blok ödülü yarılanması, isminden de anlaşılacağı üzere ödül miktarını yarıya indirir. Yani halving sonrasında madencilerin gelirleri neredeyse %50 azalır. Neredeyse denmesinin sebebi ise Bitcoin madencilerinin 2 gelir kaynağının olmasıdır. 

Madenciler, rastgele olarak Bitcoin blok ödülü alırlar. Düzenli olarak ise onayladıkları işlemler karşılığında kullanıcılardan minimal komisyonlar keserler. Halving, blok ödülünü %50 azaltmasına karşın kullanıcılardan alınan komisyon ücretlerinde bir değişiklik gerçekleştirmez. Ancak madencilerin gelirlerinin çok büyük bir kısmı blok ödüllerine dayandığı için gelirlerinin %50 oranına yakın bir miktarda azaldığı söylenebilir.


BtcTurk | Kripto’ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları kolayca alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors