İlk Bitcoin Transferi

Bitcoin, 31 Ekim 2008 tarihinde, Satoshi Nakamoto rumuzuyla Kriptografi Yazışma Grubu isimli bir e-posta grubunda yayınlanan “Bitcoin: Eşlerarası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı bir white paper (teknik doküman) ile ortaya çıkmıştır. Ardından 3 Ocak 2009’da blokzincirini hayata geçiren Başlangıç Bloku’nu oluşturmuştur. Bu ilk iki önemli milat olayı takiben Bitcoin’in tarihinde bir diğer önemli adım ise 12 Ocak 2009’da yapılan tarihteki ilk Bitcoin transferidir. Bu yazıda ilk Bitcoin transferi hakkında detayları bulabilirsiniz.

İlk Bitcoin Transferi Ne Zaman Yapıldı?

“Running Bitcoin”, 31 Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto’nun Kriptografi Yazışma Grubu’nda yayınladığı Bitcoin white paper’ını alan sınırlı sayıda kişiden biri olan kriptograf Hal Finney’in 11 Ocak 2009’da attığı Tweet gönderisidir. Bu aynı zamanda Bitcoin ile ilgilil atılmış ilk Twitter gönderisi olma ünvanını da taşımaktadır. 3 Ocak 2009’da Nakamoto’nun Bitcoin blokzincirini hayata geçirmesinin ardından Finney, Bitcoin yazılımını bilgisayarında çalıştıran yine ilk kişilerden biri olmuştur.

Bitcoin blokzincirinde yapılan ilk Bitcoin transferi de 12 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto ve Hal Finney arasında olmuştur. Satoshi Nakamoto, Bitcoin blokzincirinin 170. bloğunda, 12cbQLTFMXRnSzktFkuoG3eHoMeFtpTu3S adresinden, Hal Finney’in olduğu bilinen 1Q2TWHE3GMdB6BZKafqwxXtWAWgFt5Jvm3 adresine 10 Bitcoin göndermiştir. Satoshi Nakamoto’nun cüzdanında bulunan toplam 50 Bitcoin’in 10’u Hal Finney’in cüzdanına teslim edilirken, işlem ücreti ödenmeyen transferden kalan 40 Bitcoin’in sahipliği, Nakamoto’nun cüzdanındaki başka bir adrese devredilmiştir.

Bu ilk işlem, bugüne kadar yapılan tüm Bitcoin işlemlerinde olduğu gibi detayları herkese açık şekilde Bitcoin blokzincirine kayıtlıdır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors