Satoshi Nakamoto’nun Bitcoinleri

Bitcoin blokzincirinde gerçekleşen tüm işlemler, ilk Bitcoin bloğundan itibaren kayıt altındadır. Bitcoin blokzincirinde gerçekleşen işlemlerde kullanıcıların kimliklerini ortaya çıkarmayacak şekilde, anonim olarak gerçekleşir ancak, yapılan tüm işlemler kayıt altında olduğu için takip edilebilir. Eğer tanıdığınız birinin Bitcoin cüzdan adresini biliyorsanız ancak o zaman o cüzdanındaki son transferden geriye dönük olarak tüm işlemleri ve Bitcoin bakiyesini görüntüleyebilirsiniz.

Satoshi Nakamoto’nun da elbette birey olarak kaç Bitcoin’i olduğunu bilemeyiz. Fakat Bitcoin’in dolayısıyla başlangıç blokunun yaratıcısı olan Nakamoto’nun bilinen cüzdanındaki duruma göz atılabilir. Satoshi Nakamoto’nun servetini ve Satoshi Nakamoto’nun Bitcoinlerini bu içerikte inceleyebilirsiniz.

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoinleri

Başlangıç Bloku (Genesis Block), Bitcoin blokzincirinin Satoshi Nakamoto tarafından 3 Ocak 2009’da oluşturulan ilk bloğudur. Blokzincirini oluşturan bloklar, ağda gerçekleştirilen transferlere ait işlem ve onay kayıtlarının hem şifrelenmiş hem de açık olarak tutulduğu veri kümelerinden oluşmaktadır.

Başlangıç Bloku Satoshi Nakamoto tarafından, diğer madencilere referans olması amacıyla oluşturulmuştur. Bir çapa görevi gören Başlangıç Bloku, bazı özellikleriyle blokzincirinin diğer bloklarından ayrılmaktadır. Başlangıç Bloku hem Bitcoin hem de Bitcoin altyapısını kullanan diğer kriptoparalar için bir başlangıç noktası olmuştur. Başlangıç Bloku’nda üretilen ilk 50 Bitcoin harcanamaz, taşınamazdır.

Bitcoin, başlangıç bloku ve blokzinciri yazılımı da dahil Satoshi Nakamoto ve ona önerileri ile destek olan açık kaynak kod yazılım geliştiriciler tarafından gönüllülük esasıyla oluşturulmuştur. Bugüne kadar Bitcoin protokolünün geliştirilmesi için çalışan yazılımcılar kendi kendilerini finanse ederek bu çalışmaları sürdürmüşlerdir.

Satoshi Nakamoto’nun Kaç Bitcoin’i Var?

Sevilen, sayılan, özlenen birinin ardından çiçekler bırakmak, adına bağışta bulunmak, gönüllülük esasıyla yapılan bir işe destek olmak gibi eylemlere benzetebileceğimiz şekilde, oluşturulduğu günden bu yana bir kutlama ve saygı göstergesi olarak da kişiler Satoshi Nakamoto’ya ait 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa adresine Bitcoin bağışlamaya devam etmektedir. İlk 50 Bitcoin’i barındıran adrese, kullanıcılar tarafından yaklaşık 22 Bitcoin gönderilmiştir.

Satoshi Nakamoto’ya ait cüzdana gönderilen Bitcoin miktarını güncel olarak https://blockchair.com/bitcoin/address/1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa adresinden takip edebilirsiniz.

Ayrıca, Satoshi Nakamoto’nun Hal Finney’e Bitcoin transfer ederken kullandığı cüzdan da Nakamoto’nun bilinen ikinci cüzdanıdır.

Satoshi Nakamoto hakkında daha detaylı bilgileri Satoshi Nakamoto Kimdir? içeriğinden inceleyebilirsiniz.

Biliyor musunuz?
Brink, Bitcoin ağını, araştırma ve geliştirme ile güçlendiren yazılım geliştiricilere finansman, eğitim ve mentörlük sağlayan, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Brink’in burs programı açık kaynak kodlu Bitcoin yazılımını geliştirmeye katkı sağlayan yazılım geliştiricilerini finansal olarak destekler ve onlara rehberlik sağlar, hibe programı ise Bitcoin protokol mühendislerinin çalışmalarını desteklemektedir.

BtcTurk | Kripto Mart 2021 itibariyle 210.000 $’lık fon ile Brink’in sponsorlarından dolayısıyla Bitcoin protokolünü geliştirmek için çalışan ve çalışacak olan yazılım geliştiricilerin destekçilerinden biri oldu. Bu toplam bütçe burs ve hibe programlarına paylaştırıldı.

BtcTurk | Kripto, Bitcoin’e olan güveni ve inancı ile bu alanda çalışacak olan yazılım geliştiricileri fonlayacak.  BtcTurk | Kripto, sponsorluk miktarını belirlerken Bitcoin’in 21 milyon adetlik arzına atıfta bulunarak Satoshi Nakamoto’ya da selam göndermiş oldu.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors