Ankr (ANKR) Nedir? Nasıl Çalışır?

Ankr  ağı, 2017’de Chandler Song ve Ryan Fang tarafından dağıtık bilgi işlem platformu olarak kurulmuştur. Popüler bulut sunucu servisi Amazon Web Services’ta mühendis olarak çalışan Song, bulut sunucularda deneyimi ve Morgan Stanley’de yatırım bankacısı olarak çalışan Fang ile birlikte blokzinciri odaklı bulut bilgi işlem alanında hizmet sunmak amacıyla Ankr projesini başlattı.

Ankr, blokzincirlerinin barındırılması için kolay kurulum ve uygun fiyatlı çözümler sağlamak amacıyla  sistem kaynaklarının paylaşımlı olarak kullanılmasına imkan veren bir altyapı sunmaktadır. Kurumsal şirketlere, yazılım geliştiricilere ve blokzinciri gönüllülerine standart barındırma hizmetlerinden çok daha uygun maliyetlerle hizmet vermektedir.

Özellikle büyük ölçekli blokzinciri projelerinin ihtiyacı olan bulut depolama ve barındırma servisleri ile kıyaslandığında sistem kaynaklarının etkin kullanımı konusunda öne çıkan Ankr, kurulum, blokzinciri senkronizasyonu, yedekleme konusunda da avantajlar sunmaktadır.

Ankr (ANKR) Nasıl Çalışır?

Ankr, blokzincirlerini senkronize etmek, işlemleri doğrulamak veya kriptopara cüzdanlarını barındırmak için kullanılan tam düğümlerin (fullnode) kurulumu ve barındırılması için geliştirilen altyapıyı kullanıcılarına sunar. Platform üzerinde oluşturulan düğümler, platformun sistem kaynaklarını paylaşır. Bu sayede, kullanıcıların daha uygun maliyetli barındırma hizmeti alması mümkün olurken aynı zamanda sistem kaynaklarının etkin kullanımı sayesinde verimlilik de sağlanır.

Ankr aynı zamanda barındırma hizmeti sunan kuruluşlara atıl durumdaki sistem kaynaklarını değerlendirme fırsatı sunmaktadır. Paylaşımlı sistem kaynağını yöneten yapı, mevcut sistem kaynaklarının blokzincirinin ve sunucuda çalışacak düğümün ihtiyaçlarını dikkate alarak optimize eder. Böylece, mevcut kaynaklar, etkin ve verimli bir şekilde kullanılarak, barındırma maliyetleri önemli ölçüde azaltılır.

Blokzinciri tabanlı projeleri için çözümler üreten geliştiriciler ve blokzinciri düğümleri işletenler veri güvenliği göz ardı edilmemesi gereken konuların başında gelmektedir. Ankr, belli başlı yazılım ve donanım saldırılarına karşı üst düzey güvenlik çözümleri de sunmaktadır.

Ankr (ANKR) Nasıl Saklanır?

Ankr (ANKR) hem Ethereum hem de Binance Smart Chain blokzincirlerinde üretilmiş bir dijital varlıktır. ERC20 ve BEP2 tabanlı kriptopara varlıklarını destekleyen Ethereum ve Binance Smart Chain cüzdanlarında saklanabilir. BtcTurk | Kripto, yalnızca ERC20 tabanlı ANKR’ı desteklediği için BtcTurk | Kripto hesabınıza ANKR yatırma ve hesabınızdan ANKR çekme işlemleriniz için ERC20 tabanlı Ethereum cüzdanlarını kullanmalısınız.

ANKR bakiyenizi yönetmek için tarayıcı Ethereum tabanlı tüm cüzdanları kullanabilirsiniz. Web3.0 tarayıcı eklentisi cüzdanları (Metamask vb.), masaüstü, web, mobil ya da çevrimiçi cüzdanlar ile ANKR yatırma ve çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ethereum (ETH) ağını destekleyen donanım cüzdanlarında ANKR saklanabilmektedir.

Ankr (ANKR) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası, Bitcoin ve Tether ile Ankr (ANKR) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 5 banka ile 7/24 havale ile Türk Lirası göndererek Ankr (ANKR) alabilirsiniz.

Ankr (ANKR) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Ankr (ANKR)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Ankr (ANKR) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors