DApp (Merkeziyetsiz Uygulamalar) Nedir ve Neden Önemlidir?

DApp, Decentralized Applications (Merkeziyetsiz Uygulamalar) teriminin kısaltılmasıyla oluşturulmuştur. DApp, herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve blokzinciri ağları tarafından desteklenen sistemler veya uygulamalardır. DApp’lar açık kaynaklı olarak çalışır. Web 3.0 teknolojisinin popülerliğinin artmasıyla birlikte, DApp’lar daha çok konuşulmaya başlandı. Bu yazıda DApp nedir ve DApp teknolojisi neden önemlidir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

BU yazıyla birlikte Web 3.0 teknolojisi hakkında daha detaylı bir içeriğe Yeni İnternet: Web 3.0 Nedir? yazısından erişebilirsiniz.  

DApp Nedir? Neden Önemlidir?

DApp, merkezi olmayan uygulamalar ve sistemler bütünüdür. DApp’larda, blokzinciri teknolojisi kullanılır. Uygulamalar, eşler arası ağ sistemi ile çalışır. DApp’larda ağ üzerinde kontrol sahibi bir mekanizma bulunmaz. Merkezi bir otorite tarafından denetlenemez. Veri kontrolü tamamen kullanıcılardadır. DApp’lara, merkeziyetsiz olması sebebiyle, dışarıdan bir müdahalede bulunulamaz. Böylelikle kullanıcıların güvenliği her zaman ön planda kalır.

DApp’lar sadece mobil uygulamalar ile sınırlı kalmamaktadır. Web tarayıcı ve video oyunu şeklinde de DApp’lar bulunmaktadır. DApp’lar, sahip olduğu özellikler ile kullanıcılara günlük hayatta bazı kolaylıklar sağlayabilir. Bazı DApp’ların; sigorta alıp satma, bilgisayar güçlerini kiralatma, serbest çalışanlar için bir pazar oluşturma gibi işlevleri bulunmaktadır.

Merkeziyetsizlik nedir ve neler sağlar hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki Bilgi Platformu içeriğinden erişebilirsiniz.

DApp Teknolojisini Anlamak

DApp’lar blokzinciri teknolojisini kullanırlar. DApp’lar üzerinde yapılan tüm işlemlerde üçüncü bir taraf yer almaz. Merkezi bir sunucu yoktur. Uygulamalar eşler arası ağ sistemi ile çalışır. Ağ üzerinde merkezi bir kontrol bulunmaz. DApp’larda açık kaynaklı kod kullanılır. Yapılan tüm işlemler herkes tarafından görüntülenebilir. DApp, blokzincirinde gelişen bir teknolojidir.

DApp Neler Sağlıyor?

DApp’lar merkeziyetsizliği sayesinde dışarıdan gelecek tüm müdahalelere kapalıdır. Herhangi bir otorite tarafından sansürlenemez. Dış kaynaklı etkenler ile durdurulamaz. DApp’ların kesintiye uğraması, sadece kullanıcıların yaşadığı teknik sorunlar ile gerçekleşir. DApp’lar sürekli olarak çalışmaya devam eder. Merkezi bir sunucu bulunmaması, veri kontrolünün tamamen kullanıcıların elinde olmasına yol açar. Açık kaynaklı kod kullanımı ile tüm kayıtların blokzinciri ile kullanıcılara açık olmasını sağlar.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors