Blokzinciri Ağlarında Node Nedir?

Node, yani düğüm, blokzincirindeki işlemlerin gerçekleştiği ve kaydedildiği cihazlara verilen isimdir. Node’lar üzerinde Bitcoin işlemleri gerçekleşmekte ve bunların kopyaları tutulmaktadır. Bitcoin ağındaki işlemlerin gerçekleştiği noktalar olarak da tanımlanabilir. Bu yazıda blokzinciri ağlarında node nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Öncelikle: Blokzinciri (Blockchain) Nedir?

Blockchain, Türkçe ismiyle blokzinciri, birbirine bağlı blokların tutulduğu ve yeni bloklar eklendikçe büyüyen bir işlem kayıt defterine verilen isimdir. Blokzinciri merkeziyetsiz bir yapıdadır ve yapılan tüm kriptopara işlemlerini kayıt altına almaktadır. Böylece, gerçekleşen tüm işlemler güvenle saklanırken üçüncü bir tarafın onayına ihtiyaç duyulmaz.

Blockchain yani blokzinciri hakkında daha detaylı bilgilere Blockchain (Blokzinciri) Teknolojisi Nedir? Blokzinciri’ne Dair Her Şey içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Node Nedir?

Bitcoin ağı, dağıtık ve eşten eşe bir sistemden oluşur. Bu sistem içerisinde node (düğüm), blokzinciri üzerinde gerçekleşen işlemlerin kopyalarını tutan cihazlara verilen isimdir. Node ismini alan cihazlar, Bitcoin işleminin gerçekleştirildiği herhangi bir bilgisayar veya aygıt olabilir. Diğer bir deyişle node, Bitcoin ağı üzerindeki iletişim noktalarıdır. Node’lar, blokzincirinin bütünlüğünü korumayı hedefler. Node’lar aracılığıyla, dışarıdan gelebilecek herhangi bir müdahaleye karşı blokların geçmişi korunmaktadır.

Node’ların Blokzinciri Ağlarındaki Misyonu Nedir?

Node’lar blokzinciri üzerindeki düğüm, yani bağlantı noktalarıdır. Bu noktalar işlemlerin gerçekleştirildiği cihazlardır ve node’lar üzerinde blokzinciri üzerindeki işlemlerin kopyaları saklanır. Blokzinciri üzerinde gerçekleşen tüm işlemlerin kaydedilmesi, kriptopara işlemlerinin güvenle yapılmasını sağlayan temel unsurlardan biridir. Bu noktada, node bu işlevin gerçekleşmesini sağlayan ögedir.

Node Türleri

Full Node Nedir?

Full Node, 2009 yılından bu yana blokzinciri üzerinde gerçekleşen tüm işlemlerin tutulduğu düğüm çeşididir. Full node’lar, aynı zamanda, eklenen yeni blokların doğrulanmasını sağlamaktadır.

Light Node Nedir?

Light Node, belirli bir dönem içerisinde blokzinciri üzerinde gerçekleşen işlemlerin kopyalarının tutulduğu düğüm çeşidine verilen isimdir. Full node’dan farklı olarak tüm geçmişi tutmak yerine, bağlı olduğu önceki bloğa ilişkin bilgileri içermektedir.

Madenci Node’ları Nedir?

Madenci node’ları blokzincirine yeni bloklar eklenmesi ve bu blokların doğrulanması için kullanılan node türünü ifade eder. Madenci node’ları blok ekleme işlemlerinin doğrulanıp bu blokların blokzincirine eklenmesinden sorumludur.

Authority Node’u Nedir?

Authority node, Proof of Authority protokolüyle yakından ilişkili bir kavramdır. Proof of Authority yani Yetki İspatı, blokzincirindeki işlem bloklarını doğrulayan kullanıcılar işlemleri doğrulamak için kimlik ve itibarlarını kullandıkları protokole verilen isimdir. Authority Node’lar ise bu Yetki İspatı sistemi içerisinde yeni blokların doğrulanması için kullanılır.

Proof of Authority hakkında daha detaylı bilgilere Proof of Authority Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Node Nasıl Kurulur?

Bitcoin Node, kullanıcısını Bitcoin’in merkeziyetsiz yapısına destek olan temel birimlerden biri yapma özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra kullanıcı isterse Bitcoin Node üzerinden bir Bitcoin cüzdanına da sahip olabilir. Bitcoin Node ilk kurulum nasıl yapılır ve Bitcoin Node ne işe yarar sorularının cevabını Kerem Enginar Anlatıyor – Bitcoin Yazılım İnceleme programının Bitcoin Node Nedir ve Nasıl Kurulur? adlı bölümünde bulabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors