ERC-721 Nedir?

ERC-721, Ethereum blokzinciri üzerinde geliştirilen ve blokzincirindeki akıllı sözleşmeleri kullanan bir Ethereum jeton standardıdır. ERC, İngilizce’deki “Ethereum Request For Comments” ifadenin kısaltmasıdır. Türkçe’de “Yorumlar İçin Talep” anlamına gelir. 721 ise diğer farklı birçok jetonda olduğu gibi bu jetona özel bir belirteç sayıdır. ERC-721 nedir ve nasıl çalışır sorularının yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

ERC-721 Nedir?

ERC-721, akıllı kontratlarda değiştirilemez ve benzersiz jetonlar oluşturmak için geliştirilmiş bir jeton standardıdır. ERC-721 standardı ile oluşturulan jetonların, kendi türünden başka türdeki herhangi bir jeton ile takası yapılamamaktadır. ERC-721 standardı, Ethereum blokzincirinde NFT üretmek için kullanılır.

NFT hakkında daha detaylı bilgilere Sanat ve Kripto Dünyasının İş Birliği: NFT (Non-Fungible Token) Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

ERC-721 Token Standardı Nasıl Çalışır?

ERC-721 standardı, 24 Ocak 2018’de William Entriken, Dieter Shirley, Jacop Evans ve Natassia Sachs tarafından ERC-20 standardının yetersiz olduğu noktaları iyileştirmek için EIP-721 kodu önerisiyle geliştirilmiştir. EIP (Ethereum Improvement Proposal), Ethereum ağındaki iyileştirme önerilerini ifade eder. ERC-721 standardına sahip bir jeton ile yapılan her işlem akıllı kontratlara eklenir. ERC-721 standardı, Ethereum blokzincirindeki akıllı kontratları kullanır. ERC-721 standardı ile sadece Ethereum blokzinciri üzerinde işlem yapılabilmektedir.

ERC-721 ve NFT İlişkisi

ERC-721 standardı, Ethereum ağında NFT’lerin üretimi için kullanılmaktadır. ERC-721 standardı ile kullanıcılar dijital eserlerini, Ethereum blokzinciri üzerinde NFT’ye dönüştürerek, dijital eserlerinin hak sahipliğini elde edebilirler.

NFT üretimi hakkında daha detaylı bilgilere NFT Nasıl Yapılır? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors