ERC-404 Nedir?

Ethereum blokzinciri ağında yeni bir deneysel token standardı olarak ortaya çıkan ERC-404, ilgi çekici yeni kullanım alanları sağladığı için yüksek bir ilgi gördü. Ethereum blokzinciri üzerinde bulunan “altcoin” olarak tabir edilen kriptoparaların kullanım alanlarıyla, NFT varlıkların bir nevi birleşimini sağlayan ERC-404 standardının nasıl çalıştığı, ne işe yaradığı, neden ilgi gördüğü gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

ERC-404

Ethereum üzerindeki kriptoparalar (altcoin) genellikle ERC-20 token standardını kullanırlar. NFT varlıklar ise ERC-721 veya ERC-1155 token standartları üzerinde hayata geçirilir. Her bir token standardının kendisine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bir kriptopara hayata geçirilirken hangi token standardına uygun bir altyapıyla piyasaya sürüleceğine, bu özelliklere göre karar verilir. Örneğin, NFT varlıklar genellikle spesifik varlıkları temsil ettikleri için bölünmeye pek elverişli değildirler. ERC-20 standardı ise tam tersine bölünebilir yapısıyla öne çıkmaktadır.

ERC-404, bir nevi ayna görevi görerek ERC-20 ve ERC-721 token standartlarını tek bir noktada buluşturmayı başardı. Bu yüzden, ERC-404 standardında üretilen bir kriptopara, tek bir varlık olarak düşünülmemelidir. Cüzdanında ERC-404 bulunduran kullanıcı, aslında hem bir altcoin hem de bir NFT sahibidir. ERC-404 altyapısıyla oluşturulan kriptoparalar, genellikle 1 token = 1 NFT eşitliğiyle oluşturulur.

ERC-404 Nasıl Çalışır?

ERC-404’ün çalışma yapısını örnek üzerinden inceleyelim:

  • Kullanıcı, ERC-404 standardında üretilmiş A kriptoparasını satın alarak cüzdanına transfer etmiş olsun.
  • A kriptoparası cüzdana transfer olduğu anda, kullanıcının A tokenine bağlı 1 adet NFT’si olur. 
  • NFT için ayrıca bir ücret ödenmez. NFT, A tokene bağlıdır ve birlikte hareket eder.

Bu durumun tam tersi de mümkündür. Kullanıcı, yukarıda A olarak tanımladığımız NFT’yi satın aldığında, cüzdanında A kriptoparası otomatik olarak belirecektir. 

Bu sistem, yapay değer yaratma olarak düşünülmemelidir. Çünkü ERC-404 kriptoparasının temsil ettiği iki varlık birbirlerinden bağımsız olarak hareket ettirilemez. Örneğin, ERC-404 standardıntaki kriptopara 1 token = 1 NFT eşitliğiyle oluşturulduysa, satın alınan 1 adet A kriptoparasının bir kısmı bile satılsa, bu kriptoparaya bağlı NFT otomatikman yakılarak yok olmaktadır. Kriptoparaya bağlı NFT, ancak eşitlik sağlandığı şartlarda cüzdanda gözükmektedir. Dolayısıyla kullanıcı, sattığı kriptoparayı geri alıp tekrardan tam bir 1 A tokene sahip olduğunda, NFT tekrardan cüzdanında gözükecektir.

ERC-404 Neden Önemli?

Blokzinciri ekosistemi, açık kaynak kod prensibine bağlıdır. Yani her türlü geliştirme ve buluş açık bir şekilde herkesle paylaşılır. Bu sayede tüm ekosistem bu yenilikten faydalanarak toplu bir şekilde gelişir. Kriptopara topluluğunun hızlı bir şekilde büyümesi ve gelişmesinin temelinde açık kaynak kodlu geliştirme prensibi vardır.

ERC-20 ve ERC-720 token standartları hayata geçtiği günden bu yana hem altcoinler için hem de NFT varlıklar için çeşitli kullanım alanları oluşturulmuş ve denenmiştir. Ancak iki token standardının özellikleri farklı olduğu için birbirlerinin kullanım alanlarıyla etkileşime tam olarak geçemezler.

ERC-404, bünyesinde iki token yapısını da bulundurduğu için kullanıcının isterse ERC-20 için geliştirilen uygulamalarla, isterse de NFT varlıklar için geliştirilen uygulamalarla etkileşime geçmesini sağlamayı hedeflemektedir. Bu sayede hem uygulama geliştirenlerin daha geniş bir likidite ve kullanıcı sayısına ulaşması sağlanabilir hem de kullanıcıların daha geniş bir uygulama havuzundan faydalanmalarının önü açılabilir.


ERC-404, sahip olduğu popülerliğe rağmen halen daha deneysel bir token standardıdır. Öngörülen kullanım alanları ve potansiyeline rağmen, henüz geliştiriciler ve topluluk tarafından genel kabul görmemiş olan bu token standardına sahip kriptopara veya NFT varlıklarla etkileşime geçerken bu durumun göz önünde bulundurulması ve temkinli olunması tavsiye edilmektedir.


BtcTurk | Kripto’ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları kolayca alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors