NFT Nasıl Yapılır?

NFT, İngilizce’deki Non-Fungible Token kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. NFT’ler, gerçek dünyada yer alan nesneleri temsil eden dijital varlıklardır. Bitcoin ve kriptoparalar ile alınıp satılabilen NFT’ler blokzinciri üzerinde işlenmektedir. Bu durum NFT üreten kişinin üretici kimliğinin korunmasını sağlamaktadır. Peki bir NFT nasıl üretilir? Bu yazıda NFT nasıl yapılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

NFT Nedir?

NFT; kendi içerisinde sanat, video, müzik, metin gibi türlere ayrılan ve gerçek dünyada yer alan nesneleri temsil eden dijital varlıklardır. NFT’lerde gerçekleştirilen tüm işlemler blokzincirinde kayıtlı tutulur. Blokzinciri teknolojisi sayesinde NFT’ler değiştirilemez ve yapılan işlemler geri alınamaz. NFT’ler Bitcoin ve kriptoparalar ile alınıp satılırlar. Alım satım işlemlerinin tümü blokzincirinde kayıtlı tutulduğu için eserin orijinalliği ve sahipliği değiştirilemez.

NFT hakkında daha detaylı bilgiler için Sanat ve Kripto Dünyasının İş Birliği: NFT (Non-Fungible Token) Nedir? içeriğini inceleyebilirsiniz.

Bir NFT Nasıl Yapılır?

NFT üretmek, bir dijital varlığın NFT’ye dönüştürülme sürecini ifade eder. Tüm bu süreç NFT basmak (minting) olarak adlandırılır. NFT basılma sürecinde, NFT’ler hash fonksiyonu kullanılarak kriptografik şifreleme algoritmaları ile blokzincirine şifrelenir. Her şey NFT’ye dönüştürülebilir. NFT’ye dönüştürülen dijital varlıklar kullanıcıların seçtikleri blokzincirinde üretilir. Kullanıcılar NFT’nin üretileceği blokzincirini belirlerken; blokzincirindeki işlem ücretlerini ve blokzincirinin popülerliğini dikkate alabilmektedir. Kullanıcılar NFT’yi üretmek istediği blokzincirini destekleyen bir kriptopara cüzdanına sahip olmalıdır. Bu kriptopara cüzdanı ile NFT’nin sergileneceği pazar yerine kayıt olunması gerekmektedir. Her NFT pazar yeri kullanıcılara farklı seçenekler sunabilir. Pazar yerleri NFT basan kullanıcılara; direkt listeleme, açık artırma gibi seçenekler sunabilir. Kullanıcılar kendilerine uygun pazar yeri platformunu seçerek NFT’lerini satışa sunabilir.

NFT satışı; en basit şekliyle bir varlığın, dosya ile üretici kişisinden alıcı kişisine aktarılmasıdır. Bu varlık bir sanat eseri, müzik veya metin olabilir. Bir NFT satın alındığında, o dijital varlığa sahip olunur. NFT’si satın alınan dijital dosyanın tüm telif hakları, satın alan kişiye geçer. NFT’yi satın alan kişi daha sonra o eseri, kendisi de ayrıca satışa çıkarabilir.

Eser sahiplerinin NFT pazar yeri platformlarında NFT’yi satışa koyabileceği birden fazla seçeneği bulunmaktadır. NFT’yi belirli bir fiyata sabit tutarak satışa sunmak mümkündür. Satıcı, sahip olduğu NFT’ye bir değer biçer ve o değeri teklif eden alıcı NFT’nin yeni sahibi olur. Bir diğer satış yöntemi de açık artırma şeklindedir. NFT üreticisi, eserini satışa başlatmadan önce minimum bir fiyat ile satışa koyar ve açık artırmanın kaç gün süreceğini belirler. Açık artırmanın sonucunda en yüksek teklifi veren kişi NFT’yi satın alır. NFT ücretini, satışı gerçekleştiren kişinin kriptopara cüzdanına gönderir.

Her Şey NFT Olabilir Mi? NFT Türleri Nelerdir?

Her şey NFT olabilir ve herkes ürettiği varlığı NFT olarak satışa çıkarabilir.

NFT’lerin sağladığı çözümler sayesinde kullanım alanları ve konuları genişlemiştir. Böylelikle NFT türleri artmıştır ve daha popüler bir hale gelmiştir. Sanat, moda, video oyun, video kesit kesit gibi konularda NFT üretilebilmektedir.

NFT türleri hakkında daha detaylı bilgilere NFT Türleri: NFT Dünyasının Favorileri içeriğinden ulaşabilirsiniz.

NFT’yi Değerli Yapan Unsurlar Nelerdir?

NFT pazar yerleri, sanat müzayedelerinin, dijital hali gibidir. Hem sanat müzayedelerine benzemesi hem de dijital olması sebebiyle NFT’leri değerli yapan birden çok unsur vardır. Üretilen sanat eserlerinin sınırlı olması, güzel ve kaliteli bir sanat eseri olması, sanat eserinin özgün olması, sanat eserinin ünlü kişiler tarafından üretilmiş olması, ünlü kişilerin talep göstermesi ve sosyal medyada popüler olması şeklinde sıralanabilir.
NFT’leri değerli yapan önemli unsurlardan birisi de NFT’ye dönüştürülen eserin asla değiştirilemez olmasıdır. NFT’ye dönüştürülmüş bir dijital sanat eseri başka kişiler tarafından değiştirilemez. Dijital platformlara giren kişiler NFT’lerin resimlerine veya videolarına sahip olabilir. Kullanıcılar, bu yöntem ile NFT’ye dönüştürülmüş sanat eseri üzerinde hak sahibi olamazlar. Bu durum, resim galerisindeki bir resmin fotoğrafının çekilmesi ile resim galerisindeki resmin satın alınması arasındaki farka benzetilebilir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors