Blok Yüksekliği (Block Height) Nedir?

Blok yüksekliği (block height), blokzincirindeki belirli bir bloğun kendinden önce blokzincirine eklenmiş olan toplam blok sayısını ifade eder. Bu yazıda blok yüksekliği (block height) nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Blok Yüksekliği (Block Height) Nedir?

Blokzinciri bloklarda saklanan işlem bilgilerinin kaydedildiği yapıdır. Buna göre, blokzincirinde kaydedilen bilgiler güvenli ve şeffaf bir biçimde saklanmaktadır. Bir bloğa ait blok yüksekliği ise blokzincirinde ilgili bloktan önce ne kadar blok eklenmiş olduğunu gösteren sayıdır. Yani, bir blokzincirindeki son bloğun blok yüksekliğine bakılarak o blokzincirinin ne kadar uzun olduğu bilgisine ulaşılabilir.

Genesis Block, yani Başlangıç Bloku’nun, yüksekliği sıfırdır.

Blok Yüksekliği Neden Önemli?

Blok yüksekliği nicel bir bilgi, yani bir blokzincirinde kaç tane blok olduğu bilgisini vermenin ötesinde, blokzinciri hakkında detaylı bilgiler edinilmesine olanak tanıyabilir. Örneğin, blokzincirine ne kadar düzenli bir şekilde bloklar eklendiği veya blokların eklenme sürelerindeki değişimler madencilik zorluk seviyesi hakkında bilgiler verebilir. Daha uzun ve düzensiz aralıklarla bloklar eklenmesi daha yüksek bir zorluk seviyesi olduğunu söylerken daha düzenli aralıklarla blok ekleniyor olması madencilik zorluk seviyesinin azaldığını gösterebilir.

Block Height ve Bitcoin Madenciliği İlişkisi

Madenciler blokzincirine blokları ekleyen kişilerdir. Dolayısıyla, madenciler bu blokları blokzincirine ekledikleri için ödüllendirilirler. Blokları blokzincirine eklemek için matematiksel bazı işlemler madenciler tarafından çözülmektedir. Bu karmaşık işlemler donanımsal veya yazılımsal bazı aletler kullanılarak çözülür. İşlemi en hızlı şekilde çözen madenci ilgili kriptopara birimi ile ödüllendirildiği için madenciler arasında bir rekabet mevcuttur. Tüm madenciler blok eklemek için gerekli olan matematiksel problemi ilk önce çözen madenci olmak için uğraş verir. Blok yüksekliği ise bu matematiksel problemler çözülüp blokzincirine yeni bloklar eklendikçe artar.

Bitcoin blokzincirine yaklaşık her 10 dakikada bir yeni blok eklenir.

Bitcoin madenciliği hakkında daha detaylı bilgilere Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir ve Nasıl Yapılır? yazısından ulaşabilirsiniz.

Aday Blok (Candidate Block) Nedir?

Kriptoparalarda yapılan işlemler, madencilerin işlemleri doğrulamasının ardından blokzincirine eklenir. Madenciler, blokları doğrulayarak blokzincirine eklemek için birbirleriyle rekabet ederler. Blokları doğrulayan madenci, madencilik ödülünü kazanır. Aday blok; bir madencinin, madencilik blok ödülünü almak için işlem yaptığı bloktur.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors