Genesis Block (Başlangıç Bloku) Nedir?

Genesis Block (Başlangıç Bloku) Bitcoin’in ilk bloğunun Satoshi Nakamoto tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde oluşturulması ile birlikte kullanılmaya başlanan bir kavramdır. Genesis Block, yalnızca Bitcoin’in ilk bloğuna verilen isim olmakla kalmayıp diğer kriptoparaları da ilk bloklarına verilen bir isim haline gelmiştir. Bu yazıda Genesis Block (Başlangıç Bloku) nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Genesis Block (Başlangıç Bloku) Nedir?

Blokzinciri (Blockchain) üzerine kayıtlı bilgilerin anonim, merkeziyetsiz, ve bozulamaz bir şekilde tutulduğu kayıt defterine verilen addır. Genesis Block (Başlangıç Bloku) ise bu kayıt defterinin başladığı noktadır ve bir kriptopara biriminin oluşturulan ilk bloğuna verilen isimdir. Block 0 (Blok 0) olarak da adlandırılan Genesis Block, Bitcoin’den sonra geliştirilen diğer kriptoparalar için de yeni bir finansal sisteminin de önünü açarak önemli bir başlangıç olmuştur.

Blokzinciri hakkında daha detaylı bilgilere Blockchain (Blokzinciri) Teknolojisi Nedir? Blokzinciri’ne Dair Her Şey yazısından ulaşabilirsiniz.

Genesis Block’ların Genel Özellikleri

Genesis Block’u diğer bloklardan ayıran bazı özellikler mevcuttur. Bloklar, kısa bir ifadeyle, belirli bir zaman aralığında yapılmış olan işlem ve onay kayıtlarının tutulduğu yerlerdir ve blokzinciri üzerindeki her blok, kendinden önceki bloğa bağlanıp o blok hakkındaki bilgileri de içerir. Genesis Block (Başlangıç Bloku) ise oluşturulan ilk blok olduğu ve kendinden önce herhangi bir blok bulunmadığı için önceki blok bilgilerini barındırmayan tek bloktur.

Genesis Block: Bitcoin Genesis Block

Bitcoin sonrasındaki kriptoparaların da ilk bloklarını ifade etmek için kullanılan Genesis Block kavramı, tek başına kullanıldığında akla ilk olarak Bitcoin’in Genesis Block’u gelmektedir. Çünkü, Bitcoin’in Genesis Block’u tüm kriptoparalar için bir öncü niteliği taşımaktadır. Bu nedenle, “Bitcoin’in Genesis Block’u” diye ayrıca belirtmek yerine Genesis Block veya Başlangıç Bloku denildiğinde genellikle Bitcoin’in Genesis Block’u kastedilir.

Genesis Block’un oluşturulduğu tarih olan 3 Ocak 2009 Bitcoin’in doğum günü sayılmaktadır. Bitcoin kullanıcıları, Başlangıç Bloku’nun oluşturulduğu günden beri saygı ve kutlama göstergesi olarak ilk 50 Bitcoin’i barındıran adrese (1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa) Bitcoin gönderir. Satoshi Nakamoto’ya ait olan bu adrese hediye olarak 19 Bitcoin’i aşan bir miktar gönderilmiştir. Bununla birlikte, ilk blokta üretilmiş 50 adet Bitcoin harcanamaz ve taşınamaz niteliktedir.

Bitcoin’in 13. yaş gününe dair daha detaylı bilgilere Bitcoin 13 Yaşında! yazısından ulaşabilirsiniz.

Genesis Block’ta, aynı zamanda, Satoshi Nakamoto tarafından gizlenmiş bir mesaj bulunmaktadır. Başlangıç Bloku koduna eklenerek gizlenmiş bu mesaj hem Genesis Block’un daha önce üretilmediğini kanıtlamakta hem de Bitoin’in doğum gününü belgelemektedir. Mesajda The Times Gazetesi’nin 3 Ocak 2009 tarihli şu manşeti yer almaktadır: “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks” (“Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde.”) Gizli mesaj olarak bu manşete yer verilmesi, var olan finansal sistemin eksiklerine ve sorunlarına bir gönderme niteliği taşıdığı düşünülmektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors