Blok Gezgini (Block Explorer) Nedir?

Kriptopara işlemleri blokzinciri tabanlı olup gerçekleştirilen tüm işlemler blokzinciri üzerinde kaydedilmektedir. Blok gezgini (block explorer) blokzincirine kaydedilmiş bilgilerin erişilmesini sağlayan bir çevrimiçi sistemi ifade eder. Bu yazıda blok gezgini (block explorer) nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Blokzinciri Nedir?

Blokzinciri teknolojisi, dağıtık defter sistemi ile çalışır. Blokzincirinde yapılan tüm işlemler, bloklarda kayıtlı tutulur. Şifreleme protokolleriyle şifrelenir ve blokzinciri ağında saklanır. Veriler blokzincirine işlendikten sonra hiçbir şekilde değiştirilemez. Blokzinciri üzerinde gerçekleştirilen tüm bu işlemler kullanıcıların ve verilerin güvenliğini artırır.

Blokzinciri teknolojisi güvensizlik (trustlessness) ilkesi çalışır ve yapılan tüm işlemler blokzinciri üzerine kaydedilir. Böylelikle, üçüncü bir tarafın onayına ihtiyaç duyulmadan işlemler güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Blokzinciri üzerine kaydedilen işlemlerin hem herkes tarafından erişilebilir oluşu hem de bozulamaz oluşu kriptopara ekosisteminde kullanıcıların güvenle işlem yapmasını sağlayan temel unsurlardandır.

Blokzinciri hakkında daha detaylı bilgilere Blockchain (Blokzinciri) Teknolojisi Nedir? Blokzinciri’ne Dair Her Şey içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Blok Gezgini (Block Explorer) Nedir?

Blokzinciri üzerinde saklanıp herkese açık olan bu bilgilere nasıl erişilebileceği sorusunun cevaplarından biri blok gezginidir. Blok gezgini ile son işlemler, işlem hacmi, son blok ve hash rate gibi blokzinciri üzerine kaydedilen işlem bilgilerine ulaşmak mümkündür.

Tüm bu bilgiler blokzinciri üzerinde anonim olarak yer aldığı ve kriptografi ile şifrelendiği için işlemlerin kendileri görüntülenebilirken işlemlerin kimin tarafından yapıldığını bilmek imkansızdır. Bu sayede, üçüncü bir tarafın güvencesine ihtiyaç duyulmadan güvenli bir şekilde işlem gerçekleştirmem mümkün hale gelir.

Sonuç olarak, blok gezgini sistemi kullanıcıların blokzinciri üzerine kaydedilmiş işlemlere ulaşabilmesini sağlayan bir araçtır. Blokzinciri üzerine kaydedilmiş tüm işlemlere blok gezgini aracılığıyla ulaşılabilir. Aynı zamanda, madenciler de kazdıkları blokları kontrol etmek için de blok gezginini kullanabilir.

Blokzincirindeki tüm işlemler görüntülenebildiği için Satoshi Nakamoto’ya ait olduğu bilinen cüzdan adresi de görüntülenmektedir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgilere Satoshi Nakamoto’nun Kaç Bitcoin’i Var? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors