Blok Ödülü Nedir? Bitcoin Blok Ödülü Nasıl Alınır?

Bitcoin blok ödülü, blokzinciri ağında başarıyla işledikleri her blok için kriptopara madencilerine ödül olarak verilen yeni Bitcoin’leri tanımlamak için kullanılır. Bu yazıda Bitcoin Blok Ödülü Nedir? ve Bitcoin Blok Ödülü Nasıl Alınır? sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Bitcoin Blok Ödülü Nedir?

Bitcoin madencileri, Bitcoin blokzincirinde gerçekleşen blokları doğrulamak için birbirleriyle rekabet halindedirler. Bitcoin blokzincirinde yaklaşık her 10 dakikada bir yeni blok bulunur. Bitcoin blokzincirine yeni bir blok ekleyen her madenci bir ödül kazanır. Bu ödül Bitcoin Blok Ödülü (BTC Blok Ödülü) olarak adlandırılır.

Başlangıç Bloku, blokzincirinin oluşturulmuş ilk bloku olması sebebiyle önceki blok bilgileri barındırmayan tek bloktur. Başlangıç Blokunda blok ödülü olarak 50 Bitcoin üretilmiştir. Fakat bu ödül, Satoshi Nakamoto tarafından harcanamaz, taşınamaz şekilde üretilmiştir.

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kaç Bitcoin’i olduğunu merak ediyor musunuz?

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’leri yazısından merak edilen detaylara ulaşabilirsiniz.

Bitcoin blok ödülü, blokzinciri ağında başarıyla işledikleri her blok için kriptopara madencilerine ödül olarak verilen yeni Bitcoin’leri tanımlamak için kullanılır. Başlangıçtaki blok ödülü 28 Kasım 2012’de 25 BTC’ye, 9 Temmuz 2016’da 12,5 BTC’ye ve 11 Mayıs 2020’de gerçekleşen yarılanma ile de 6,25 BTC’ye düşmüştür. 2024 yılında gerçekleşmesi beklenen yarılanma ile Bitcoin Blok Ödülü 3,125 BTC’ye düşecektir.

Bitcoin Blok Ödülü Nasıl Alınır?

Bitcoin Blok Ödülü kazanmak için Bitcoin madencisi olmak gereklidir. Bitcoin blokzincirine yeni bir blok ekleyerek BTC Blok Ödülü kazanılabilir. Bitcoin’in ortaya çıktığı ilk yıllarda Bitcoin madenciliği yaparak BTC Blok Ödülü kazanmak kolay olsa da artık Bitcoin madenciliği yüksek donanımlı cihazlar ile gerçekleşmektedir. Kurumsal Bitcoin madencilik şirketlerinin de ortaya çıkışıyla BTC Blok Ödülü kazanmak eskiyle kıyaslandığında çok daha zordur.

Bitcoin Halving’i Hakkında Detaylı Bilgiler

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors