Bitcoin Hakkında Bazı Kavramlar

Bitcoin’in güncel durumunu daha iyi yorumlamak için Bitcoin’e dair bazı kavramlara hakim olmak önem taşımaktadır. Bu yazıda Bitcoin hakkında konuşulurken sıklıkla duyulan bazı kavramların açıklamalarını bulabilirsiniz.

İşlemci Gücü (Hash Rate)

İşlemci gücü (hash rate), Bitcoin ağının işlemci gücünü ölçmek için kullanılır. Bitcoin ağındaki toplam işlemci gücü (hash rate), arttıkça ağdaki zorluk seviyesi (difficulty) artmaktadır. Kimi zaman zorluk seviyesinin yükselmesi, madencilik cihazlarını işletenler için karlılığı azalttığından, bazı madenciler cihazlarının işlemci güçlerini farklı kriptopara işlemleri doğrulamak için Bitcoin ağından çıkartabilir. Ağdaki toplam işlemci gücünün azalması durumunda ise Bitcoin ağındaki zorluk seviyesi düşmektedir. Bu sayede, 10 dakikalık blok bulma süresi korunmaktadır.

İşlemci gücü (hash rate) hakkında daha detaylı bilgilere Bitcoin Blokzincirinde İşlemci Gücü (Hash Rate) Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Ortalama Blok Süresi

Ortalama blok süresi, Bitcoin ağında yeni bir blok ortaya çıkarmanın ne kadar süre aldığını belirtir. Bitcoin ağında yeni bir Bitcoin’in ortaya çıkarılmasını genel olarak yaklaşık 10 dakika sürse de, ağdaki yoğunluğa göre bu süre azalabilir veya artabilir.

Ortalama Zorluk

Ortalama zorluk, madencilerin Bitcoin ağındaki işlemleri doğrulaması ve her yeni bloğun blokzincirine eklenmesinin birim olarak ölçüldüğü bir terimdir. Bitcoin ağında madenci sayısı ve faaliyetleri arttığında, ortalama zorlukta artış yaşanabilmektedir.

Bitcoin madenciliği hakkında daha detaylı bilgilere Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir ve Nasıl Yapılır? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Güncel Blok Ödülü

Bitcoin blokzincirinde, madenciler birbiriyle yarış halindedir. Madenciler, blokzincirine ekledikleri her yeni blok için Bitcoin kazanırlar. Güncel olarak madenciler blokzincirine ekledikleri her blok için 6,25 BTC kazanmaktadır. 2024 yılında gerçekleşmesi beklenen yarılanma (halving) sonrasında blok ödülü 3,125 BTC’ye düşecektir.

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması (Halving) hakkında daha detaylı bilgilere Bitcoin Halving (Blok Ödülü Yarılanması) Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Mevcut Blok Yüksekliği

Blok yüksekliği (block height), blokzincirindeki belirli bir bloğun kendinden önce blokzincirine eklenmiş olan toplam blok sayısını ifade eder. Bitcoin’e ait blok yüksekliği, Bitcoin blokzincirinde ilgili bloktan önce ne kadar blok eklendiğini gösterir.

Blok yüksekliği hakkında daha detaylı bilgilere Blok Yüksekliği (Block Height) Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Sonraki Yarılanma

Yaklaşık her 10 dakikada bir gerçekleşen yeni Bitcoin üretiminin, belirli dönemlerde yarı yarıya azalması Halving yani Blok Ödülü Yarılanması olarak tanımlanır. Ödül yarılanması 210,000 blokta bir tekrarlanır ve yaklaşık dört yılda bir gerçekleşir.

Sonraki Yarılanmaya Kalan Gün

Her 210,000 blokta bir gerçekleşen ve yaklaşık dört yılda bir olan Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması’nda, bir sonraki yarılanmaya kalan yaklaşık gün sayısını belirtir.

1$ ve Üstü Bakiyeye Sahip Adres

Bir cüzdanda en az 1$’lık Bitcoin’e sahip adreslerin toplam sayısını belirtir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors