Halving Nedir? Bitcoin Halving Hakkında Her Şey

Madencilik donanımı kullanarak Bitcoin transferlerini doğrulayan Bitcoin madencilerinin eforlarının karşılığı olarak aldıkları blok ödülü ve blok ödülü yarılanması (halving) kriptopara dünyasının takip ettiği önemli gelişmelerden biridir. Bu yazıda Bitcoin blok ödülü yarılanması anlamına gelen Bitcoin halving nedir ve Bitcoin halving neden önemlidir sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Bitcoin Halving Nedir?

Her 10 dakikada bir gerçekleşen yeni Bitcoin üretiminin, belirli dönemlerde yarı yarıya azalması Halving yani Blok Ödülü Yarılanması olarak tanımlanır. Ödül yarılanması 210.000 blokta bir tekrarlanır ve yaklaşık dört yılda bir gerçekleşir.

Halving Ne İşe Yarar?

Bitcoin halving, Bitcoin enflasyonunu dengelemeye yardımcı olur.

Bitcoin Halving Neden Önemlidir? Bitcoin Yarılanması Neden Gerçekleşir?

Satoshi Nakamoto, toplam Bitcoin üretimini 21 milyon ile sınırlandırmıştır. Bu durum Bitcoin’in arzını sınırlı tutar. 21 milyon Bitcoin üretildiğinde arz duracaktır. Üretimin her dört yılda bir yarı yarıya azalmasına bağlı olarak 2140 yılına kadar tüm Bitcoin’lerin üretileceği öngörülmektedir. Bitcoin arzı tamamlandıktan sonra madenciler sadece bloklarda yer alan transfer ücretlerini almaya hak kazanacaktır.

Blok yarılanması Satoshi Nakamoto tarafından enflasyonu dengelemek için tasarlanmıştır. Blok yarılanması sayesinde üretilen Bitcoin miktarı azalmaktadır. Ödül yarılanması, Bitcoin ağının merkeziyetsiz yapısı sayesinde herhangi bir müzakere, bir ülke yönetimi veya merkezi otorite kararı olmadan kişi ve kuruluşlardan bağımsız şekilde gerçekleşmektedir.

Bitcoin Halving Nasıl Gerçekleşir?

Bitcoin blokzincirinde, 210,000 blokta bir halving gerçekleşir. Bitcoin’in 4. halving’i 840,000. blokta gerçekleşmiştir.  840.000 bloktan itibaren, yeni bir halving yaşanana kadar madenciler, buldukları her yeni blok için 3,125 BTC kazanacaklar.

BTC Halving Gerçekleştiğinde Ne Olur?

Bitcoin halving gerçekleştiğinde, madencilerin buldukları her blok için kazandıkları Bitcoin Blok Ödülü yarıya inmektedir.

Bitcoin Halving Tarihleri

Bitcoin blok ödülü 210.000 blokta bir yarı yarıya azalmaktadır. Yarılanma yaklaşık olarak her 4 yılda bir gerçekleşir. İlk Bitcoin bloğu 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından üretilmiştir. İlk Blok Ödülü Yarılması 28 Kasım 2012’de gerçekleştiğinde, blok ödülü 50 Bitcoin’den 25 Bitcoin’e düşmüş ve 1 Bitcoin 12.35$ (~22.10₺) değerine ulaşmıştır. İkinci Blok Ödülü Yarılanması 9 Temmuz 2016’da gerçekleştiğinde blok ödülü 25 Bitcoin’den 12.5 Bitcoin’e düşmüştür. 1 Bitcoin 650.63$ değerine ulaşırken, Türkiye’nin ilk Bitcoin ve kriptopara alım satım platformu BtcTurk’te 1 Bitcoin’in fiyatı 1910₺ olmuştur. Mayıs 2020’de gerçekleşen 3. Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması ile blok ödülü 12.5 Bitcoin’den 6.25 Bitcoin’e düşmüştür.

Bitcoin blok ödülü yarılanması, Bitcoin üretimi 21 Milyona ulaşana kadar her 210.000. Blokta gerçekleşmeye devam edecek. Mayıs 2020’de gerçekleşen 3. Blok Ödülü Yarılanması’ndan sonraki ilk ödül yarılanması 2024 yılında gerçekleşecektir.

Bitcoin Yarılanması Kaç Yılda Bir Gerçekleşir?

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması her 210,000 blokta gerçekleşmektedir. Bu yaklaşık 4 yıllık bir süreye denk gelmektedir.

Bitcoin Blokzincirini Oluşturan Bloklar ve Bitcoin Madenciliği

Blokzinciri, verilerin bloklar halinde, değiştirilemez şekilde saklandığı ve devamlı olarak büyüyen merkeziyetsiz bir veritabanıdır. Blokzincirini oluşturan bloklar ağda gerçekleştirilen transferlere ait işlem ve onay kayıtlarının hem şifrelenmiş hem de açık olarak tutulduğu veri kümeleridir. Bitcoin blokzincirinde her bir blok yaklaşık 1 MB boyutundadır. Bu blokların kendinden önceki blok ile, o bloğun da bir parçasını içerecek şekilde bağlanması yani bir zincir yaratması blokzinciri terimini ortaya çıkarmıştır.

3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto Bitcoin blokzincirinin ilk bloğu olan Başlangıç Bloku’nu (Genesis Block) oluşturmuştur. Bu başlangıç bloğu blokzincirini oluşturacak sonraki blokların bağlanabilmesi için bir sıfır noktası yaratmıştır. Bu nedenle “Blok 0” olarak da tanımlanır.

Bitcoin bloklarının, cihazların işlemci gücü kullanılarak doğrulanması ve zincire eklenmesi sürecine Bitcoin madenciliği adı verilir. Bitcoin madencileri ise bu cihazları işleterek Bitcoin üretimi yapan kişilerdir. Bitcoin madencilerinin, donanım edinme, işletme, elektrik ve benzeri giderleri oldukça yüksektir. Bitcoin ağı, işlemlerin kesintisiz olarak doğrulanması sağlamak ve madencileri teşvik etmek için blok ödülü sunar. Bir Bitcoin bloğunu onaylayan ilk madenci, blokta yer alan transfer işlemleri için ödenen transfer ücretlerini ve blok ödülünü kazanır. Madenciler, ilk onayladıkları her bloktan kazanç elde ederler ancak, bloklardan elde edilen gelirler değişkenlik gösterir.

Bitcoin Blok Ödülü Nedir?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors