Stokastik RSI Nedir?

Kriptopara ve Bitcoin yatırımcıları yatırım işlemlerinde karar verirken bazı temel analiz ve teknik analiz yöntemlerine başvurmaktadır. Bir teknik analiz terimi olan Stokastik RSI piyasa trendlerini tahmin etmek için kullanılan bir göstergedir. Relative Strength Index (RSI), yani göreceli güç endeksinden türetilmiştir. Bu yazıda Stokastik RSI nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Teknik analiz metodunu uygulayan yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir.

Stokastik RSI Nedir?

Stokastik kavramı 1950’lerde geliştirilmiştir ve belli bir zaman aralığındaki en yüksek ve en düşük değerlerin mevcut fiyata olan uzaklıklarını gösterir. Göreceli güç endeksi (RSI) ise fiyat hareketlerinin hızını ve büyüklüğünü aynı anda ölçmek için kullanılan bir temel analiz yöntemidir.

Göreceli güç endeksi (RSI) hakkında daha detaylı bilgilere Göreceli Güç Endeksi (Relative Strength Index – RSI) Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.

Stokastik RSI ise, RSI’den türetilmiş bir teknik analiz indikatörü olarak kullanılır. Bir kriptoparanın belirli bir periyot içerisindeki fiyat hareketlerindeki değişimleri ölçmek için faydalanılır.

Stokastik RSI Nasıl Çalışır?

Stokastik RSI kırmızı ve mavi olmak üzere iki adet çizgi ile gösterilirek bulunur. Kırmızı çizginin mavi çizginin altında kalması fiyatın güçlendiğine dair bir göstergedir. Mavi çizginin kırmızı çizginin altında kalması ise fiyatların azalması olarak yorumlanır. Stokastik RSI kullanılarak aşırı alım ve aşırı satış noktaları hakkında fikir sahibi olunması amaçlanır. Bunun için öncelikle RSI formülü kullanılır.

RSI = 100 – [100 / ( 1 + (Ortalama Kazanç / Ortalama Kayıp ) ) ]

Daha sonra ise bulunan RSI yerlerine konularak aşağıdaki formül uygulanır. En yüksek ve en düşük RSI’lere karar verilirken en yaygın kullanılan zaman aralığı 14 günlük periyotlardır.

Stokastik RSI = (RSI – En Düşük Düşük RSI) / (En Yüksek Yüksek RSI – En Düşük Düşük RSI)

Stokastik RSI Nasıl Kullanılır?

Stokastik RSIler bir kriptopara grafiğindeki alt ve üst noktaların yorumlanmasında kullanılır. Stokastik RSI’nın 70 veya üzeri değeri, ilgili kriptoparanın aşırı satın alınması veya değerlenmesi olarak yorumlanırken 20 veya altında olması bu kriptoparanın aşırı satılması veya değerinin düşmesi şeklinde yorumlanır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors