Düşen Bıçak (Falling Knife) Nedir?

Düşen bıçak (falling knife) kavramı, finansal piyasalarda aşağı yönlü hareketlerin yaşandığı dönemlerde kullanılan bir terimdir. Kriptopara piyasalarında da kullanılan düşen bıçak kavramı, hızlı bir şekilde değer kaybı yaşayan finansal bir varlığa yönelik alım yapma eğilimini ifade eder. Bu yazıda düşen bıçak (falling knife) nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Kullanıcılarımızın risk yönetim ilkeleri kapsamında gerekli inceleme ve araştırmayı gerçekleştirerek, kendi risk-getiri seviyelerine uygun şekilde işlem yapmalarını hatırlatırız.

Düşen Bıçak Nedir?

Kriptopara piyasası, çoğunlukla volatil hareketler gösterebilir. Kullanıcılar, bir kriptoparayı, yükselen trend içerisindeyken alım yapmaya yönelebilir. Buna alternatif olarak da mevcut varlıklarını, bir kriptoparanın önemli ölçüde değer kaybı yaşamasını bekledikten sonra kullanmayı düşünen yatırımcılar vardır. Bu yatırımcıların ana stratejisi, bir kripto varlığı dip seviyeden almak ve en fazla kar bırakacak şekilde satmaktır. Bu durumda hızla değer kaybeden bir kriptopara, düşen bıçağa benzetilir. Değer kaybeden kriptoparanın dip noktaya ulaştığını düşünen yatırımcılar, düşen bıçak stratejisi doğrultusunda alım gerçekleştirebilirler. Finansal piyasalarda bu stratejiyi gerçekleştiren yatırımcılar için uyarı niteliğinde de bir söz bulunur: Düşen bıçak keskindir.

Düşen Bıçak Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Düşen bıçak stratejisi, yatırımcılar için çok keskin avantajlar ve dezavantajlar sağlayabilir. Düşen bıçak keskindir sözünden yola çıkılırsa, bir kriptoparanın dip seviyesinde olduğunu ve daha fazla değer kaybetmeyeceğini düşünen yatırımcılar alım işlemi gerçekleştirebilir. Temel ve teknik analizler sonucunda karar verilen bu süreç doğrultusunda işlem yapan kullanıcılar, düşüşlerin katlanarak devam etmesi durumunda ciddi zararlar edebilirler. Düşen bıçağı yakalama işlemi, yatırımcılarda tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir.

FOMO‘ya kapılmadan, sabırla kripto varlığın düşüşünü takip edip dip seviyesi olduğunu düşündüğü alandan yatırım yapan kullanıcılar için düşen bıçağı yakalamak, önemli ölçüde karlı işlem yapmalarına olanak sağlayabilir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors