TRC-20 Nedir?

TRC-20, Tron blokzinciri üzerinde geliştirilen ve blokzincirindeki akıllı sözleşmeleri kullanan standartlara verilen addır. TRC-20, Tron ağı ile birlikte farklı kriptopara projeleri tarafından da desteklenmektedir. Bu yazıda TRC-20 nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

TRC-20 Nedir?

TRC-20, Tron (TRX) ekibi tarafından geliştirilmiştir. Tron ağının kendi jeton standartıdır. Tron blokzincirindeki akıllı sözleşmeleri kullanır. TRC-20, kriptopara cüzdanları arasındaki transferlerde kullanılmaktadır. Proje geliştiricileri, TRC-20 ağını kullanarak kendi jetonlarını oluşturabilmektedir. TRC-20, Tron ağı dışındaki kriptopara projeleri tarafından da desteklenmektedir.

Tron, akıllı kontrat destekli ve merkezi olmayan uygulamalar için işletim sistemi olarak çalışan blokzinciri projelerinden biridir. Tron ağı, sunduğu yüksek işlem kapasitesi, ölçeklenebilirlik ve ulaşılabilirlik seçenekleri ile merkezi olmayan uygulamalar için güçlü bir altyapı sunmaktadır.

TRON Ağı Nedir?

TRON, 2014 yılında ortaya çıkmıştır. 2017 yılında Justin Sun önderliğinde Singapur’da TRON Vakfı’nın kurulması ile en önemli adımı gerçekleşmiştir. TRON blokzincirinin ilk bloğu olan Genesis Blok’u 25 Haziran 2018’de oluşturulmuştur. TRON ağı, merkezi olmayan uygulamalar (DApp) için bir işletim sistemi görevi görmektedir. Yazılım geliştiriciler, Solidity yazılım dilini kullanarak TRON blokzincirinde TRC10 ve TRC20 formatında akıllı kontratlar oluşturabilirler.

TRC-20 Ağı Ne Amaçla Kullanılır?

Proje geliştiricileri, Tron blokzinciri üzerindeki TRC-20 ağını kullanarak kendi jetonlarını oluşturabilmektedir. Bu ağ üzerinde oluşturulan jetonlar, blokzincirinin sahip olduğu imkanları kullanabilmektedir. TRC-20 ağı ile kullanıcılar hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

TRC-20 ve ERC-20 Farkları

TRC-20 ağı Tron blokzinciri kullanırken ERC-20 ağı Ethereum blokzinciri üzerinde oluşturulmuştur. TRC-20 ağı, ERC-20 ağına göre daha düşük transfer komisyonlarına sahiptir. TRC-20 ağı, hız bakımından ERC-20 ağından daha öndedir. TRC-20 ağı ile yapılan işlemler kısa sürede gerçekleştirilir. TRC-20 ağı, hız ve maliyet bakımından ERC-20 ağına göre daha öndedir.

ERC-20 ağı hakkında daha detaylı bilgilere ERC-20 Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors