Proof of History (PoH) Nedir? Nasıl Çalışır?

Blokzinciri gibi dağıtık yapılara sahip ağlardaki en önemli zorluklardan birisi zaman senkronizasyonudur. Dağıtık sistemlerdeki zaman senkronizasyonu sebebiyle farklı dolandırıcılık faaliyetleri de yaşanması mümkündür. Solana blokzincirinde kullanılan Proof of History protokolü ile yapılan işlemlerin zamanını belirlemek mümkündür. Bu yazıda Proof of History nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Proof of History (Tarih Kanıtı) Nedir?

Tarih Kanıtı, blokzincirinde gerçekleşen işlemlerin hangi sırada olduğunu ve işlemlerin doğru bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini kanıtlamaya çalışan bir protokoldür. Tarih kanıtı, Solana blokzinciri ağında kullanılan bir yöntemdir. Proof of History, blokzinciri ağının güvenliğini korurken ağın hızlı çalışmasını sağlar. Solana blokzincirinde işlemler SHA256 hash fonksiyonu ile sağlanır. PoH metodu ve Solana protokolüne özgü diğer özellikler sayesinde, Bitcoin’in yaklaşık 10 dakikalık ve Ethereum’un 15 saniyelik blok sürelerine kıyasla 400 ms’ye kadar düşen blok süreleri ile saniyede 50,000 işlem (TPS – Transactions per second) sağlamaktadır.

Proof of History (PoH) Nasıl Çalışır?

Ağı doğrulayan 1. kişi ilk sıraya atanır ve sonraki bloğu bulmak için 5 saniye harcar. Ağı doğrulayan 2. kişi ikinci sıraya atanır ve bir sonraki bloğu bulmak için 5 saniye harcar. Toplamda 10 saniyelik bir geçiş yaşanır. Ağı doğrulayan 3. kişi üçüncü sıraya atanır ve bir bloğu bulmak için 5 saniye harcar. Toplamda 15 saniyelik bir geçiş yaşanır. Her blokta yapılan işlemi tamamlamak için 5 saniye gereklidir. Her bir doğrulayacı birbiri ardına sıralanır. Bir önceki doğrulama işleminin ardından başlayan diğer işlem 5 saniye beklemelidir. Zaman hesabı doğrulama işlemi yapan tüm kullanıcılar tarafından görülür. Eğer 4. bir doğrulayıcı olsaydı 3. doğrulayacının 5 saniye sonrasında doğrulama işlemini gerçekleştirirdi.

Proof of History Neden Önemlidir?

Tarih Kanıtı yöntemiyle blokzinciri ağında gerçekleşen gecikmeler azalmaktadır. Bu durum blokzincirinin verimini artırır. Tarih Kanıtı yöntemi ile işlemlerin sırası doğrulanır. Bu doğrulama gerçekleşirken harcanan zamandan tasarruf edilir. Düğümler işlemlerin sırasını seçmek için daha az zaman harcamaktadır. Bu durum ağa katılan yeni doğrulayacının daha hızlı seçilmesine yol açmaktadır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors