Proof of Burn (PoB) Nedir?

Uzlaşma protokolleri ile blokzinciri ağlarını güvenli tutmak amaçlanır. Blokzinciri ağlarında bulunan tüm katılımcı düğümlerinin, katılınan blokzinciri hakkındaki ortak kararları yine bu protokollerle sağlanır. Proof of Burn, kullanıcıların farklı bir yöntem ile ağa katıldığı ve enerji tüketimini aza indirmeyi amaçlayan bir protokoldür . Bu yazıda Proof of Burn (PoB) nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Proof of Burn (Yakım İspatı) Nedir?

Proof of Burn, tüm katılımcı düğümlerinin blokzinciri ağının durumu hakkında anlaşmaya varmasını sağlayan algoritmalardan biridir. Proof of Burn protokolüne katılan kullanıcılar, o blokzincirine ait sahip oldukları kriptoparaları yakarlar. Bu işlemi gerçekleştiren kullanıcılar, o kriptoparanın madenciliğini yapma ve madencilik ödülünü alma hakkı kazanır. Proof of Burn ile yüksek enerji tüketimi sorunu ele alınır. Proof of Burn ile daha düşük enerji tüketimi gerçekleşir. Kullanıcılar bu protokelde, ağa karşı bağlılıklarını göstermek için kriptoparalarını yakarlar.

Proof of Burn (PoB) Nasıl Çalışır?

Proof of Burn, madencilerin, kriptopalarını yakmalarına izin verme ilkesi ile çalışır. Madenciler, yaktığı kriptoparalar ile blok oluşturma hakkı elde ederler. Madencilerin yaktığı kriptopara miktarı ne kadar fazla olursa blok oluşturma hakları o kadar fazla olur. Kriptopara biriminin yakılması, yakılmak istenen miktarın herkese açık, doğrulanabilir fakat bu kriptoparaların harcanamayacağı bir adrese gönderilmesidir. Kriptopara yakanlar bunun karşılığında blok çıkarma ödülünü almaya hak kazanırlar.

Proof of Burn ve Proof of Stake Karşılaştırması

Hem Proof of Burn’da hem de Proof of Stake’de kullanıcıların katılımcı olabilmeleri için kriptopara yatırımı yapması gerekir. Proof of Stake’de kullanıcıların kriptoparaları genellikle kitlenir. Daha sonrasında ağdan çıkan kullanıcı kilitlenen kriptoparalarını geri alabilmektedir. Proof of Burn’da ise kullanıcılar ağa katılmak için sahip oldukları kriptoparalardan vazgeçerler. Kriptopara yakım işlemini gerçekleştirirler. Sahip oldukları tüm kriptoparalar kalıcı olarak ellerinden çıkmış olur ve bu işlemin geri dönüşü olmaz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors