Peer to Peer (P2P) Nedir? P2P Ağı Nasıl Çalışır?

Eşler arası veri transferi her ne kadar yazılım dünyasında farklı alanlarda kullanılan bir metot olsa da kriptopara piyasasında Bitcoin teknik dokümanının (white paper) başlığı ve kapsamıyla anlam bulmuştur. Satoshi Nakamoto, 31 Ekim 2008’de bir kriptografi mesajlaşma grubuna gönderdiği e-posta ile “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” adını verdiği çevrimiçi ödeme yöntemini tanıtmıştır. Bitcoin white paper’da blokzincirinin teknik detaylarına yer veren Nakamoto, herhangi bir merkezi otoriteye güvenmeye gerek kalmadan güvenilir bir çevrimiçi ödeme yöntemini önermiştir.

Bu yazıda eşler arası veya eşten eşe anlamına gelen peer to peer (P2P) nedir sorusunun yanıtlarını bulabilirsiniz.

Peer to Peer (P2P) Nedir?

Peer to peer (P2P) yani eşler arası, merkezi bir sunucu gibi bir üçüncü taraf olmadan kullanıcıların doğrudan birbirleri arasında gerçekleştirdiği veri paylaşımını ifade eder. Bitcoin blokzincirinin merkeziyetsiz oluşundan bahsedilirken işlemlerin işte bu şekilde yani eşten eşe gerçekleştiği ifade edilir. Arada veya merkezde bir devlet, şirket, birey veya organizasyon gibi merkezi bir unsura direkt bağlı olmayıp, işlem mekanizması bir ağa dağıtılmıştır. Dağıtık ağ yapısı, bir ağ üzerindeki birden fazla cihazın birbirleri arasında veri iletişimi kurdukları sisteme denir.

Peer to Peer (P2P) Güvenli Midir?

Merkezi bir unsurun gerekliliği bir noktada güven sağlaması, denetlemesi nedeniyle de ortaya çıkmıştır. Blokzincirinde kimsenin bir başkasını tanımasına ve güvenmek zorunda kalmasına gerek kalmaz. Blokzincirine dahil olan herkes aynı işlem kaydına sahip dağıtılmış bir deftere sahip olmuş olur. Yalnızca bir kişinin defterinde, yani bilgisayarındaki blokzinciri yazılımındaki verilerde oynama yapılırsa veya siber saldırıya uğrarsa bile diğer herkeste aynı kayıtlar olduğu için ağdaki üyelerin çoğunluğu tarafından bu değişiklik reddedilebilir. Peer to peer yani eşler arası transfere olanak sağlayan blokzinciri için bu nedenle güvenli denilebilir.

Peer to Peer Ağları Nasıl Çalışır?

Peer to peer, bir verinin doğrudan iki kullanıcı arasında paylaşımı, transferidir. Bu nedenle kullanıcılar merkezi bir sunucuya veya yolu merkezi bir otorite ille mutlaka kesişecek şekilde bir sisteme bağlanmazlar. İlgili dağıtık sistemi çalıştıran protokoller aracılığı ile birbirleri ile direkt iletişim kurarlar.

Bitcoin blokzinciri de kullanıcıların herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan birbirleri arasında nakit transferi yapmalarını sağlayan peer to peer (P2P) bir sistemdir. Kullanıcılar şifrelenmiş şekilde Bitcoin transferi yaparlar, tüm işlemler dağıtık defterlere kaydedilir ve Bitcoin blokzinciri ağına bağlı kullanıcılar bu defterlerdeki kayıtların doğruluğunu kontrol ederler.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors