Hash Ribbons Nedir?

Hash Ribbons, Bitcoin almak için en uygun yerin ve zamanın neresi olduğuna dair kullanıcılara fikir verdiği düşünülen bir analiz yöntemidir. Hash Ribbons, bir fiyat grafiğinin dip noktası hakkında strateji oluşturulması için kullanılır. Bu yazıda Hash Ribbons nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Teknik analiz metodunu uygulayan yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir.

Hash Ribbons Nedir?

Hash Ribbons göstergesi; yatırımcıların, belirli bir zaman aralığında, bir fiyat grafiğinin en düşük olduğu anın yani dip seviyesinin belirlenmesi amacıyla kullandıkları bir teknik analiz metodudur. Hash Ribbons ile yatırımcılar, en düşük seviyeden Bitcoin satın alıp yüksek bir fiyattan satarak kar etmeyi amaçlar. Hash Ribbons göstergesinin çalışma prensibi Bitcoin madencilerinin Bitcoin alım satım eğilimleriyle orantılıdır.

Hash Ribbons ve Hash rate İlişkisi

Hash Ribbons metodunu kullanan yatırımcılar Bitcoin madencilerinin stratejisine göre hareket ederler. Hash Ribbons göstergesinin belirgin olması için Bitcoin hash rate oranına ihtiyaç duyulmaktadır.

Hash rate, blok doğrulaması için tüm madencilerin sarf ettiği toplam işlemci gücünü ifade etmektedir. Bitcoin hash rate oranı arttığında, madencilerin yeni bir blok oluşturma yeteneği artar. Bitcoin toplam işlemci gücü (hash rate) oranının artması, ağdaki zorluk seviyesini yükseltir. Ağdaki zorluk seviyesinin artması, madencilerin karlılık durumunu azaltabilir. Bu durum, madencilerin gelirlerini düşürdüğünden, madenciler sahip oldukları Bitcoin’leri satma eğilimi gösterebilir. Hash rate oranının artması ve sonucunda madencilerin ellerindeki Bitcoin’lerini satma eğilimini göstermesi Bitcoin’in değerinde önemli ölçüde düşüşe sebep olabilir. Yaşanan süreç sonucunda yatırımcılar, Hash Ribbons göstergesini kullanarak Bitcoin’deki potansiyel dip noktasını tespit etmeye çalışır ve Bitcoin satın alma yönelirler.

Hash rate hakkında daha detaylı bilgilere Bitcoin Blokzincirinde İşlemci Gücü (Hash Rate) Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Hash Ribbons Nasıl Kullanılır?

Hash Ribbons göstergesi, hareketli ortalamaları ele alarak çalışır. 30 günlük ve 60 günlük hareketli ortalamalar kullanılır. 30 günlük hareketli ortalama, 60 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktığı anda, Bitcoin’in dip noktada ve yatırımcıların alım yapması için en uygun yer olduğu şeklinde yorumlanır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors