Ethereum Gas Nedir?

Ethereum blokzinciri üzerinde işlem yapıldığı zaman, ağ üzerinde harcanan efor için bir maliyet ortaya çıkar. Ethereum ağı ve ağdaki akıllı kontratlarla etkileşime geçildiğinde ağda oluşan veri trafiği ve yapılan hesaplamaların maliyeti, transfer işlemini yapan veya akıllı kontrat ile etkileşime giren kullanıcılar tarafından ödenmektedir. Ethereum Gas nedir, gas sistemi nasıl çalışır ve gas limiti nedir gibi soruların yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Ethereum Gas Nedir?

Gas, Ethereum blokzincirindeki işlemlerin gerçekleştirilmesi için gereken maliyetlerin hesaplanmasında kullanılan bir ölçü birimidir. Kullanıcılar, Ethereum blokzincirinde yapacakları işlemleri ağa iletmeden önce, Gas Fee adı verilen işlem ücretini ödemeleri gerekir.

Ethereum Gas Sistemi Nasıl Çalışır?

Ethereum blokzinciri, İş Kanıtı (Proof of Work) algoritması ile çalışır. İş kanıtında, kullanıcılar blokzincirindeki işlemlerini gerçekleştirirken sistem üzerinde gas maliyeti oluşur. Kullanıcıların, Ethereum ağı üzerindeki işlemlerini gerçekleştirmek ve akıllı kontratlara kaydetmek için gas ücretlerini ödemeleri gerekir.

İş Kanıtı (Proof of Work) hakkında daha detaylı içeriğe Proof of Work (İş Kanıtı) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından erişebilirsiniz.

Ethereum Gas Nasıl Ölçülür?

Gas ücretleri, “Gwei” cinsinden hesaplanır. 1 Gwei, 0,000000001 Ethereum’a eşittir. Düşük gas ücreti tercih edildiği durumda kullanıcılar, ağ üzerindeki işlemler için düşük miktarda ücret öderler. Düşük gas ile işlem yapan kullanıcıların işlemleri uzun sürede gerçekleşir. Yüksek gas ücreti tercih edildiği durumda ise kullanıcılar, işlemleri kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilir.

Ethereum Gas Limit Nedir?

Ethereum Gas Limit, Ethereum ağı üzerinde ödenebilecek en yüksek seviyedeki gas miktarıdır.  Gas limiti, kullanıcıları yüksek maliyetten korumak için ortaya çıkarılmıştır. Gas limiti, kullanıcıların Ethereum blokzincirinde gerçekleştirdikleri işlem hacmine göre değişiklik göstermektedir.

Ethereum 2.0 Gas Ücretlerini Etkileyecek Mi?

Ethereum 2.0 ile ortaya çıkan Hisse Kanıtı (Proof of Stake – PoS) sisteminde ağdaki güç tüketiminin azaltılması hedefleniyor. Hisse kanıtı sisteminin getirdiği enerji tüketimindeki sınırlamalar ile gas ücretlerinin daha az olması bekleniyor.

Ethereum 2.0 hakkında daha detaylı içeriğe Ethereum 2.0 Nedir? yazısından erişebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors