ERC-20 Nedir?

ERC-20, Ethereum blokzinciri üzerinde geliştirilen jetonlara uygulanan kuralları tanımlayan standartlara verilen addır. ERC; “Ethereum Request For Comments” yani Yorumlar İçin Talep anlamına gelen ifadenin kısaltmasıdır. 20 ise diğer farklı bir çok jetonda olduğu gibi bu jetona özel bir belirteç sayıdır. ERC-20 nedir ve nasıl çalışır sorularının yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

ERC-20 Nedir?

Token’lar (Jeton) kendi bağımsız blokzinciri veya ağları üzerine inşa edilmemiş kriptopara birimleridir. Yerleşik, mevcut blokzincirleri üzerinde çalışırlar ve bu nedenle oluşturmak çok daha kolay ve hızlıdır. Şu an kriptopara piyasasındaki çok büyük oranda jeton, Ethereum blokzinciri üzerine inşa edilmiştir ve ERC-20 standardını kullanmaktadır.

ERC-20 Nasıl Çalışır?

ERC-20 standardı, 2015’te Vitalik Buterin ve Fabian Vogelsteller tarafından Ethereum blokzinciri üzerinde geliştirilecek olan jetonların kurallarını oluşturacak şekilde geliştirilmiştir. Dolayısıyla yalnızca Ethereum ağında çalışan bir protokoldür. Geliştiriciler de bu standardı göz önüne alarak projelerini oluştururlar.

Ethereum blokzinciri üzerinde tek tip bir ekosistem oluşturmak amacıyla geliştirilmiştir ve bu sayede bu standardı kullanan jetonlar daha işlevsel hale getirilmiştir. Bir ERC-20 jetonu, akıllı kontrat olarak sunulduğunda kullanıcılar, ERC-20 standardı ile alım-satım işlemi yaptıklarında işlemler akıllı kontratlara eklenir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors