Dağıtık Defter Teknolojisi (Distributed Ledger Technology – DLT) Nedir?

Verilerin parçalara ayrılıp şifrenelerek merkezi olmayan ağlarda saklanması, dağıtık defter sistemini ifade eder. Bu sistemde, işlerin yürütülmesi, onaylanması ve yetkilendirilmesi gibi faaliyetler merkezi bir otorite tarafından denetlenemez. Ağ katılımcıları işlemleri bağımsız bir ağda onaylar ve onaylanmış veriler şifrelenerek saklanır. Verilerin birden çok ağda bulunması dağıtık defter teknolojisinin temelini oluşturur. Bu yazıda DLT nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

DLT (Distributed Ledger Technology) Nedir?

Dağıtık defter teknolojisi, parçalara ayrılmış verilerin şifrelenmiş bir şekilde birden fazla ağda saklanmasına denir. Dağıtık defter teknolojisi ile veriler, merkezi bir sunucu yerine birden fazla ağa dağıtılır. Dağıtılan ağlara erişimi olan kullanıcılar, bu verilere ulaşabilir ve verileri onaylayabilir. Dağıtık defter teknolojisinde; verilerin erişimi, doğrulama işlemleri ve tüm güncellemeleri ağ kullanıcılarının oluşturdukları konsensüs ile gerçekleşir.

DLT (Dağıtık Defter Teknolojisi) Nasıl Çalışır?

Dağıtık defter sisteminde, veriler parçalara ayrılır. Her parça, ağ katılımcısı olan kullanıcıların sunucularında saklanır. Bu verilere erişim, doğrulama ve güncelleme işlemleri ağ kullanıcıları tarafından gerçekleştirilir. Dağıtılmış defterdeki veriler şifrelenerek saklanır. Anahtar koduna sahip olan kullanıcılar, bu verilere erişebilir.

Dağıtık defter teknolojisini kullanan ilk kriptopara birimi Bitcoin’dir. Bitcoin blokzinciri, dağıtılmış defter teknolojisinin ilk işlevsel kullanımıdır.

Blokzinciri teknolojisi hakkında daha detaylı bilgilere Blockchain (Blokzinciri) Teknolojisi Nedir? Blokzinciri’ne Dair Her Şey yazısından ulaşabilirsiniz.

DLT’nin Avantajları Nelerdir?

Dağıtık defter teknolojisinde verilerin tek bir merkezde olmaması ve ağda yer alan tüm düğümlerde tutulması, siber saldırılara karşı savunma gücünü yüksek tutar. Bu teknolojiye karşı bir siber saldırı uygulamak için dağıtılmış olan tüm defter kopyalarına saldırmak gerekir.

Dağıtık defter teknolojisinde, kullanıcılar gerçekleştirecekleri işlemlerde aracı kurumlara ihtiyaç duymaz. İşlemleri istedikleri saatte, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirler. Gerçekleştirdikleri işlemler onaylandıktan sonra blokzincirine işlenir. Yapılan işlemler değiştirilemez ve kontrol altında tutulamaz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors