Chain Split Nedir?

Blokzincirinde yapılan güncellemeler fork yani çatallanma olarak adlandırılır. Chain split terimi de, blokzincirinde yaşanan çatallanmaları anlatmak için kullanılır. Türkçe’de zincir bölünmesi anlamına gelen chain split’i geçiren blokzincirlerinde birçok kriptopara ortaya çıkmıştır. Bu yazıda chain split yani zincir bölünmesi nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Chain Split (Zincir Bölünmesi) Nedir?

Chain split, bir blokzinciri ağında yaşanan çatallanmayı ifade eder. Chain split sonucunda, mevcut ağ çatallanarak yeni bir blokzinciri oluşur. Çatallanma kavramı, kaynak kodun belirli bir noktadan sonra, yeni eklenen, değiştirilen veya silinen fonksiyonlar ile çalışmaya devam etmesini tanımlamaktadır. Yapılan bu değişiklikler sert çatallanma ve yumuşak çatallanma olarak ikiye ayrılır. Blokzincirinde chain split sonucunda gerçekleşen yumuşak çatallanmalar, eski cüzdanlar ve yazılımlar ile uyumlu olan güncellemelerdir. Cüzdan ya da blokzincirine bağlanmak için kullanılan yazılımlar, güncellenmeden de işlem yapılabilir. Sadece yeni eklenen özellikler kullanılamaz. Sert çatallanmalarda ise yazılım ve cüzdanların güncellenmesi zorunludur. Güncellenmeyen cüzdanlar, sert çatallanmadan sonraki bloklara ulaşamaz.

Çatallanma kavramı hakkında daha detaylı bilgilere Çatallanma (Hard Fork / Soft Fork) Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.

Chain Split’in Blokzinciri Ekosistemindeki Önemi

Chain Split sonucunda yeni kriptopara birimleri oluşabilir. Bitcoin, Ethereum gibi piyasa hacmi yüksek olan kriptoparalarda yaşanan çatallanmalar sonucunda farklı kriptopara birimleri ortaya çıkmıştır. Blokzincirinde yaşanan çatallanmalar, mevcut blokzincirinin gelişimi için önemli bir rol oynamaktadır. Blokzinciri ağında yer alan kullanıcılar arasında fikir ayrılıkları ve farklı görüşler olabilir. Bu durum chain split durumunu meydana getirebilir. Ağda yer alan kullanıcıları görüşleri ve ortaya çıkan fikir ayrılıkları, ağın mevcut sorunlarını göz önüne serebilmekte ve bu sorunlara yönelik çalışmaların, güncellemelerin oluşturulmasına zemin hazırlayabilmektedir.

Bitcoin blokzincirinde chain split (zincir bölünmesi) ile yaşanan gelişmeleri Bitcoin Güncellemeleri içeriğinden inceleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors