BtcTurk | Kripto ile Halving’in Doğrusunu Öğrenin

20 Nisan 2024 tarihinde gerçekleşen Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması (Halving) sadece Bitcoin özelinde değil, tüm kriptopara sektörü için son derece önemlidir. Bitcoin madencilerinin, blokzincire ekledikleri bloklar için aldıkları Bitcoin ödülünün yarıya düşmesini ifade eden halving, yaklaşık olarak 4 yılda bir gerçekleşir.

İnternet ortamındaki bilgi çeşitliliği, faydalarının yanında maalesef yanlış bilgilerin yayılmasına neden olabilmektedir. Halving hakkında bilinen popüler yanlışların doğrularını, gelin birlikte öğrenelim.

Halving Sonrasında Piyasadaki Bitcoin Sayısı İkiye mi Katlanacak? veya Yarıya mı Düşecek?

Halving sonrasında, piyasadaki Bitcoin sayısı değişmez. Dolayısıyla Bitcoin miktarı ne ikiye katlanır ne de yarıya iner. Bu iki iddianın neden mümkün olmadığını ayrı ayrı inceleyelim.

Neden Yarıya Düşemez?

Bitcoin blokzinciri, sahip olduğu yüksek güvenlik standartlarının bir sonucu olarak, geriye alınabilir bir altyapıya sahip değildir. Bitcoin blokzincirinde işlemler geri alınamadığı gibi üretilen Bitcoin’ler de yok edilemez.

Kaybolan veya yakılan Bitcoin’lerin yok olduğu gibi bir düşünceye sahip olunabilir. Çünkü bu Bitcoin’ler alım-satıma konu olmadığı için pasif/atıl konumda bulunurlar. Ancak bu Bitcoin’lerin yok olduğu anlamına gelmez. Kaybolan Bitcoin’ler, erişimi kaybedilen cüzdanda sonsuza kadar kalmaya devam ederler. Yakılma sürecinde ise yine erişimi mümkün olmayan bir cüzdana gönderilen Bitcoin’ler yakılmış kabul edilir, ancak yine bu Bitcoin’ler de yok olmuş değildir. Dolayısıyla üretilen Bitcoin’ler azaltılamaz ve yok edilemez. Böylelikle de arz yarıya indirilemez.

Arzın yarıya inmesi teknik olarak mümkün değildir. Peki ya sadece dolaşımdakiler yarıya inemez mi? gibi bir soru sorulabilir. Ancak bu da mümkün değildir. Finansal özgürlük kavramını hayatımıza kazandıran Bitcoin, hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan saklanabilir ve transfer edilebilir. Dolayısıyla cüzdanınızdaki Bitcoin’ler üzerinde başka hiçbir kişi/kuruluş/mekanizmanın etkisi yoktur. Kullanıcı onay vermediği sürece kimse cüzdandaki Bitcoin’leri hareket ettiremez. Dolayısıyla, dolaşımdaki Bitcoin’lerin yarıya inmesi imkansız değildir, ancak mantık dışıdır. Çünkü, sadece Bitcoin sahiplerinin cüzdanlarındaki Bitcoin’lerin yakılmasını onaylamasıyla mümkün olabilir.

Neden İkiye Katlanamaz?

Bitcoin, güvenilir bir değer saklama aracıdır. Bu güvenilirliğin altında yatan en büyük neden, Bitcoin’in üretimindeki kusursuz kriptografik şifrelemedir. Her bir Bitcoin, tüm Bitcoin madencilerinin sahip olduğu işlemci gücü sonucunda oluşturulan kriptografik şifrelemeler sonucunda oluşur. Bu şifrelemeler, yüksek derecede işlemci gücüyle oluşturulduğu için sahte bir Bitcoin oluşturulması için ağdaki işlemci gücünün %51’inin ele geçirilmesi gerekmektedir. Bitcoin’in sahip olduğu yüksek şifreleme tekniği, günümüzdeki süper bilgisayarların bir araya getirilmesiyle bile çözülememektedir. Sonuç olarak, her bir Bitcoin kendine has kırılamaz bir şifrelemenin sonucunda oluşturulmaktadır.

Satoshi Nakamoto’nun tasarladığı üzere, yeni Bitcoin’lerin oluşturulması her 10 dakikada bir madencilere verilen blok ödülleriyle oluşmaktadır. 21 milyon Bitcoin sayısına ulaşıldığında, blok ödüllerinin verilmesi son bulacaktır. Bitcoin, temellerine sıkı sıkıya bağlı ve ilk günkü gibi çalışmaya devam etmektedir. Bu nedenle, halving sonrasında Bitcoin sayısının ikiye katlanması mümkün değildir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors