BtcTurk | Kripto ile Halving’in Doğrusunu Öğrenin 2

Bitcoin blok ödülü yarılanması (halving) doğrudan Bitcoin madencilerini etkilemektedir. Madencilerin aldığı Bitcoin ödülü %50 azalacağı için gelirlerinde düşüş olacağı öngörülebilir. Ancak Bitcoin madencilerinin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için Bitcoin fiyatının artmak zorunda olduğuyla ilgili yanlış bilgiler bulunmaktadır. Gelin doğrusunu beraber öğrenelim.

Bitcoin Madencilerinin Faaliyetlerini Sürdürmesi İçin Bitcoin Fiyatı Yükselmek Zorunda Mı?

Bitcoin blok ödülleri, madencilerin gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturur. Ancak madencilerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için Bitcoin’in yükselme zorunluluğu bulunmaz.

Bitcoin madencilerinin ana gelir kalemleri; blok onaylayarak aldıkları Bitcoin ödülleri ve işlemlerden aldıkları komisyon ücretleri olarak ikiye ayrılır. Komisyon ücretleri düşük ancak sürekli bir gelirdir, birike birike ciddi bir gelir getirebilir. Blok ödülü ise ihtimale dayalıdır. Madencinin sahip olduğu cihaz sayısı ve bu cihazların işlemci güçleri, blok ödülünü alma ihtimalini arttırır. Buna rağmen blok ödülü almak hiçbir madenci için kesin değildir. Ayrıca Bitcoin blokzinciri çok sayıda madenci tarafından korunduğu için rekabet yüksektir.

Blok ödülleri, tahmin edilebilir olmasa da madenciler için ciddi bir gelir kaynağıdır. Çünkü, şu an verilen 6.25 Bitcoin ödülü, bir Bitcoin’in yaklaşık 50.000 USD olduğunu varsayarsak, 312.500 USD değerindedir. Dolayısıyla, komisyonlardan elde edilen minimal ücretlere kıyasla, tek seferde ciddi bir gelir getirmektedir. Madencilerin halving nedeniyle finansal problem yaşayabileceğine dair öngörülerin sebebi budur.

Bitcoin madenciliği, ilk yıllarda herkesin bireysel olarak yapabileceği bir seviyedeydi. Günümüzde ise o kadar çok madenci var ki bireysel olarak Bitcoin madenciliği yapmak, artık efektif bir yöntem değil. Bunun yerine enerji şirketlerinin kurduğu devasa madencilik tesisleri, nükleer santraller, barajlar Bitcoin madenciliğine dahil edilmeye başlandı. Sonuç olarak ağdaki işlemci gücü çok yüksek seviyelere çıktı ve artmaya devam ediyor. Ancak değişmeyen tek şey, artan işlemci gücüne rağmen halen Bitcoin blok ödüllerinin 10 dakikada bir verilmesidir.

Bitcoin Blokzinciri’ne her 10 dakikada bir blok eklenmesiyle ilgili Satoshi Nakamoto’nun getirdiği kural, madencilerin az veya çok sayıda olmasıyla fiyat arasında zorunlu bir bağlantının oluşmamasını sağlıyor.

Bitcoin blokzincirinde, blok’ların onaylanıp zincire eklenmesi sonucunda işlemler güvenli bir şekilde gerçekleşir. Blok’ların onaylanabilmesi için hash adı verilen, her bir blok için özel olarak üretilen ve diğer hiçbir blok’da daha önce kullanılmamış eşsiz bir kriptografik şifrelemenin yapılması gerekir. Ağdaki tüm madenciler, işlemci güçlerini birleştirerek bu problemi çözmek için uğraşırlar. İşlemci gücü arttıkça bu problemin çözülmesi kolaylaşacağı için Nakamoto 10 dakika kuralını getirmiştir.

Bitcoin Blokzinciri’ne yeni madenciler katıldığında, şifrelemeyi bulmak için çözülmesi gereken problem zorlaştırılır. Ağdaki madenci sayısı azalırsa, problem kolaylaştırılır. Bu sayede, ağdaki işlemci gücünden bağımsız şekilde, bir blok’un onaylanması sürekli olarak 10 dakikada bir gerçekleşir. Yani madencilerin bazıları finansal problem yaşayıp faaliyetlerini sonlandırsalar bile ağdaki işleyiş 10 dakikalık kural üzerinden işlemeye devam eder. Bu nedenle, sırf madencileri korumak için Bitcoin fiyatının yükselme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bitcoin halving sonrasında faaliyetini sürdüremeyen madenciler ağdan ayrılınca, blok ödülünü almak için yarışan madenci sayısı azalacağı için ağda kalan madencilerin blok ödülünü kazanma ihtimalleri artacaktır. Yani ağda kalan madenciler çok daha fazla sayıda blok ödülü kazanacakları için 2024 halving sonrasında fiyat hiç değişmese bile 3.125 Bitcoin blok ödülü madenciler için yeterli hale gelebilir.


Yukarıdaki örneklemeler, 2024 Bitcoin halving sonrasında Bitcoin fiyatının artacağı öngörüsüyle yapılan birçok paylaşıma dikkat çekmek ve bu tür öngörülerin kesinlik belirtmediğinin altını çizmek amacıyla yapılmıştır. Yukarıdaki varsayımlar, fiyat öngörüsü olarak yorumlanmamalıdır. Unutulmamalıdır ki bir varlığın fiyatı her zaman arz-talep dengesine bağlıdır ve bu dengeyi etkileyen birçok unsur bulunmaktadır.

BtcTurk Bilgi Platformu’nu takip ederek her zaman güncel bilgiler edinebilir, kendi araştırmanızı kendiniz yapabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors