Bitcoin Mempool Nedir?

Memory pool kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşan mempool terimi Türkçe’de bellek havuzu anlamına gelmektedir. Bitcoin mempool, Bitcoin ağı üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin, onay için bekletildiği yeri ifade eder. Yapılan işlemler bir madencinin onayını bekler, onay gelene kadar bu işlemler Bitcoin mempool’da bekletilir. Bu yazıda Bitcoin mempool nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Bitcoin Mempool Nedir?

Bitcoin ağı üzerinde yapılan işlemler, önce node (düğüm) tarafından doğrulanır, sonrasında madenciler tarafından onaylanarak bloklara eklenir. Bitcoin mempool, ağda yapılan işlemin node tarafından doğrulandıktan sonraki ve madenciler tarafından onaylanmadan önceki süreçte karşılaşılan bir terimdir. Bu süreçte yapılan işlemler bir havuz içerisinde bekler, bu işlem havuzu Bitcoin mempool olarak adlandırılır.

Bitcoin mempool boyutunun yüksek olduğu durumlar, Bitcoin ağının sık kullanıldığı şeklinde yorumlanabilir. Yüksek Bitcoin mempool boyutu, bloklara işlenmeyi bekleyen birçok işlemin bulunduğunu ifade eder. Bu durum, Bitcoin ağında bir yoğunluk olduğunu, fazla sayıda Bitcoin transferi gerçekleştiğini gösterir.

Mempool’un Çalışma Mantığı Nedir?

Bitcoin ağında gerçekleşen işlemler, Bitcoin blokzincirine eklenmeden önce mempool içerisinde bekletilirler. Mempool, işlemlerin onaylanmadan önce son kez bekletildiği yerdir. Mempool’da yer alan işlemler, bunları doğrulayan nodeların depolarında korunur. Madenciler, bekleyen işlemi onaylayıp bloklara dahil ettiğinde, işlem mempool’dan silinir.

Bitcoin ağına yüksek talep olduğunda ve ağda yoğunluk gerçekleştiğinde ağ içi işlem ücretlerinde değişimler ve işlemlerin hızında gecikmeler yaşanabilmektedir.

Bitcoin ağında yoğunluk yaşandığında ve mempool’daki doğrulanmış işlem sayısı arttığında, bazı işlemler bloklara eklenmek için öncelik kazanırlar. Havuzdaki işlem sayısının artması, yüksek işlem ücreti ödenen transferlerin daha öncelikli olarak bloklara eklenmesine neden olur.

Ağda yaşanan yoğunluk ve mempool’da yaşanan birikme, nodeların depolama kapasitesini aşmaya sebebiyet verebilir. Bu durumda node, yüksek işlem ücreti olan işleme öncelik vererek düşük işlem ücreti olan işlemi mempool’dan kaldırır.

Bitcoin transferlerinde sırasıyla hangi işlemlerin gerçekleştiği hakkında daha detaylı bilgiler için Bir Bitcoin Transferinin Anatomisi içeriğini inceleyebilirsiniz.

Bitcoin Mempool Neden Önemlidir?

Bitcoin ağında yapılan işlemlerin belirli bir düzene girmesi ve sıra içerisinde olması madencilerin işlerini kolaylaştırabilir ve ağda yapılan işlemlerin hızını artırabilir. Bitcoin mempool da, Bitcoin ağında yapılan işlemlerin sıralanmasını sağlar. Mempool, işlemleri bir sıra içerisine yerleştirdiği için ağın daha hızlı ve verimli çalışabilmesini mümkün kılabilir.


Siz de BtcTurk | Kripto’ya üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors