Bitcoin: Bir Kriptoparadan Fazlası 3

Bitcoin’in iyi bir değer saklama aracı olduğu, matematiksel olarak kanıtlandı. Doğal olarak, Bitcoin’in alternatif kullanım alanları ortaya çıkmaya başladı. Bitcoin tahvilleri ve Bitcoin ile ev kiralama gibi örnekler, gelişen güncel kullanım alanlarına örnek gösterilebilir.

Serimizin ilk iki yazısı olan Doğaya Salınan Gazların Bitcoin’e Dönüşümü ve Enerji Santrallerinin Bitcoin ile Stabilizasyonu yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Bitcoin Tahvilleri

Dünyada bir ilki gerçekleştirerek Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi olarak konumlandıran El Salvador, ‘Volcano Bond’ adı verdiği Bitcoin tabanlı tahvilleri piyasaya sürerek bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Volcano Bond adlı tahvillerden elde edilecek gelirin bir kısmıyla doğrudan Bitcoin satın alınması, bir kısmıyla Bitcoin madencilik cihazlarına yatırım yapılarak ülkenin jeotermal enerjisi üzerinden çevre dostu Bitcoin madenciliğinin yapılması ve bir kısmıyla da Bitcoin City adlı kriptopara odaklı yeni bir şehrin oluşturulması planlanıyor.

Ülkenin jeotermal enerjisiyle yapılacak Bitcoin madenciliğinin, ülkeye stabil ve düzenli bir gelir kaynağı sağlaması bekleniyor. Böylelikle, hem Volcano Bond için yatırımcılara 10 yıl boyunca ödenecek yıllık %6.5 faizin ödenebilmesi hem de ülkenin ihtiyaçları için ek bütçe oluşturulabilmesi hedefleniyor.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkenin ciddi borç problemini Bitcoin üzerinden elde ettiği yatırım ve turizm gelirleriyle ciddi ölçüde hafifletmeyi başardı. Bu hamlenin belki de en önemli etkilerinden bir tanesi ise Bitcoin’in bir ülkenin ekonomisini nasıl etkileyebileceği hakkında makro ekonomik verilerin elde edilmesidir. 2024’ün ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen Volcano Bond sayesinde daha gelişmiş makro verilerin elde edilmesi beklenmektedir.

Arjantin’in Enflasyonuna Bitcoin Alternatifi

Arjantin’de Javier Milei’nin yönetiminin başlamasının ardından alınan kararlardan bir tanesi, kontratlardaki ödeme yöntemlerinde kullanılacak varlıkların serbest bırakılması oldu. Yani kontratlardaki ödemeler, istenirse litrelerce süt, istenirse çuvallarca un veya Bitcoin ile yapılabilir hale geldi. Bu güncelleme, ülkenin enflasyon problemi nedeniyle değer kaybeden Arjantin Peso’suna alternatif yaratmak amacıyla gerçekleştirildi.

Kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte, ilk kez bir kira kontratı Bitcoin üzerinden imzalandı. Kiralama kontratı klasik bir işlem olsa da kiracının kirayı Bitcoin ile ödeyecek olması, Bitcoin’in günlük hayatımızın bir parçası olma yolunda ne kadar ilerlediğini ve ekonomik problemlere alternatif çözümler getirebileceğini göstermektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors