Bitcoin: Bir Kriptoparadan Fazlası 2

Bitcoin’in blokzinciri ekosistemine sığmayan etkilerini incelediğimiz yazı serimizin ikinci kısmında, Bitcoin madencilerinin enerji stabilizasyonu konusunda santrallere nasıl katkı sağladığına değineceğiz.

Doğal gazların Bitcoin’e dönüşümünü incelediğimiz ilk yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Enerji Santrallerinin Bitcoin ile Stabilizasyonu

ABD Texas Eyaleti’nin elektrik operatörü ERCOT, Bitcoin madencileriyle oldukça yakın bir iş birliğine sahiptir. Hatta bu iş birliği hayati öneme sahip denebilir, çünkü Texas’ın elektrik altyapısı ABD’nin geri kalanındaki federal altyapıdan bağımsızdır. Bu durum, elektrik talebinin aşırı artış gösterdiği dönemlerde ek enerji talebinin sağlanmasında problemler ortaya çıkarabilmektedir. Santrali geliştirmek ve kapasitesini arttırmak ise pek ekonomik değil. Çünkü enerji talebindaki artış yılın küçük bir dönemini kapsamaktadır. Geri kalan dönemde arta kalan enerji üretimi ekonomik getiri sağlamazsa, maliyetleri arttırabilmektedir.

Bitcoin madencileri tam bu noktada devreye girerek, santralin kapasitesini güvenle arttırabilmesini sağlıyor. Çünkü, enerji talebinin düşük olduğu yılın genelinde, arz fazlası elektrik Bitcoin madencileri tarafından kullanılıyor. Yani atıl bir enerji kapasitesi söz konusu olmuyor.

Talebin çok yükseldiği kış aylarında ise acil durumlarda Bitcoin madencilik tesisleri operasyonlarını hızlı bir şekilde durduruyor. Böylelikle madencilerin kullandığı enerji, ihtiyaç sahibi diğer tüketicilere aktarılarak herhangi bir krizin oluşması engelleniyor.

Bitcoin madencileri, faaliyetlerini çok hızlı şekilde durdurabildiği için ERCOT ile yakın çalışmaktadır. ERCOT, faaliyetlerin durdurulduğu süre hesaplandıktan sonra Bitcoin madencilerinin zararlarını karşılamak için teşvik ödemesi gerçekleştirmektedir.

Sonuç olarak, santralin enerji kapasitesi madenciler sayesinde ekonomik zarar etmeden arttırılmış, acil ihtiyaç durumlarında oluşan kriz önlenmiş ve madencilerin elde ettiği ek güç sayesinde Bitcoin blokzincirinin güvenliği arttırılmış oluyor.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors