Bitcoin 13 Yaşında!

Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından 31 Ekim 2008’de yayınlanan teknik dokümanından ve 3 Ocak 2009’da oluşturulan ilk bloktan bugüne çok daha fazla bilinmeye ve kullanılmaya başlanmıştır. İlk önce farkında olan bireyler tarafından sahiplenilen Bitcoin artık şirketler, kurumlar, devletler tarafından tanınmaktadır. Satoshi Nakamoto’nun ürettiği Başlangıç Bloku ile hayata geçen bir ödeme sistemi, aynı zamanda yeni bir finansal sistemin de doğmasını sağlamıştır. Bu yazı ile Genesis Block’a yakından bakarak Bitcoin’in 13. yaşını kutlayabilirsiniz.

Genesis Block Nedir?

Başlangıç Bloku (Genesis Block), Bitcoin blokzincirinin Satoshi Nakamoto tarafından 3 Ocak 2009’da oluşturulan ilk bloğudur. Bitcoin’in Başlangıç Bloku, blokzincirinin eşler arası değer transferlerinde kullanılabilmesinin önünü açan ilk somut adım sayılmaktadır.

Satoshi Nakamoto 31 Ekim 2008’de yayınladığı “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” isimli teknik dokümanda, blokzinciri teknolojisine dayanan ağı teknik detaylarını paylaşmasının ardından 3 Ocak 2009’da blokzincirini hayata geçiren Başlangıç Bloku’nu oluşturmuştur. Dağıtık kayıt defteri olan blokzinciri, ilk defa Bitcoin ile 3 Ocak 2009 yılında kullanılmaya başlanmış olsa da blokzinciri teknolojisinin temeli, 1990’lı yılların başında yapılan çalışmalarla atılmıştır. Blokzinciri hakkında çok daha fazla detaya Blockchain (Blokzinciri) Teknolojisi Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.  

Blokzincirini oluşturan bloklar, ağ üzerinde yapılan işlem kayıtlarını, transferlere ait işlemlerin ve onay kayıtlarının, şifreli bir şekilde açık kaynak halindeki veri kümelerinden oluşur. Kriptografik özet olarak adlandırılan Hash, verilerin kriptografik şifreleme algoritmaları ile şifrelenerek benzersiz, bir kod kümesine dönüştürülmesidir. Böylece, blokzincirine girilmek istenen veri, zincir içerisinde yer edinmesini sağlayan dijital bir parmak izi haline gelir. Başlangıç Bloku, “Blok 0” olarak da ifade edilir.

3 Ocak 2009: Bitcoin’in Doğumgünü

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in doğumgünü sayılacak o günün tarihini Başlangıç Bloku’na gizlediği bir mesajla belgelemiş ve ölümsüzleştirmiştir. Nakamoto, 3 Ocak 2009 tarihli The Times gazetesinin manşetini “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks” (“Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde”) başlangıç bloku koduna eklemiştir.

Bu mesaj, Başlangıç Bloku’nun daha önce üretilmediğini kanıtlar. Ayrıca, bu mesaj ile Bitcoin’in doğum gününün 3 Ocak tarihi olduğu da belgelenmiştir. Bu manşetin seçilmesi aynı zamanda var olan finansal sistemin eksiklerine ve sorunlarına bir gönderme olarak da değerlendirilmektedir.

Geçmişten bugüne Başlangıç Bloku, Bitcoin’den sonrasında geliştirilen diğer bütün kriptoparalar için önemli bir başlangıç olmuştur. Kullanıcılar, oluşturulduğu günden bu yana bir kutlama ve saygı göstergesi olarak Satoshi Nakamoto’ya ait ilk 50 Bitcoin’i barındıran 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa adresine Bitcoin bağışlamaya devam etmektedir.  

Bitcoin ve blokzincirinin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kaç Bitcon’i olduğunu merak ediyorsanuz  Satoshi Nakamoto’nun Kaç Bitcoin’i Var? yazısını okuyabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors