P2E Nedir? Blokzinciri Tabanlı P2E Oyunlar

P2E, İngilizce’deki “play to earn” teriminin kısaltılmasıdır. Türkçe’de “kazanmak için oyna” anlamına gelmektedir. Masaüstü veya mobil oyunlarda, oyuncular yaptıkları görevler sonucunda puan, coin, sanal para gibi ödüller kazanmaktadır. P2E oyunlarının ortaya çıkışı ile birlikte sanal ortamda kazanılan bu ödüller gerçek paraya çevirilebilmektedir. Bu iş modeli kullanıcıların oyun oynayarak ek gelir elde etmesine olanak sağlamıştır. Bu yazıda P2E nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Blokzinciri Tabanlı Oyun Nedir?

Dünyada oyun sektörünün gelişmesi ve blokzinciri teknolojisinin kullanımının yaygınlaşmaya başlaması ile oyun geliştiricileri, blokzinciri teknolojisine entegre olmaya başlamışlardır. Blokzinciri altyapısını kullanarak kullanıcılara zengin bir oyun deneyimi sunmak ve blokzinciri teknolojilerinden faydalanmak amaçlanmaktadır. Blokzinciri tabanlı oyunlarda, kullanıcıların oyun içerisinde yarattıkları ve kazandıkları varlıklar blokzincirinde saklanır. Böylelikle oyuncular, kazandıkları varlıklara gerçekten sahip olurlar. Blokzincirinde yer alan blokların değiştirilemez olması özelliğiyle oyuncuların verilerinin silinmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Blokzinciri tabanlı oyunlar arasında, kullanıcıların sahip oldukları varlıkları taşımaları mümkündür. Blokzinciri teknolojisi, oyuncular arasındaki varlık transferlerini kolaylaştırır ve oyuncuların kazandığı değerleri bloklara kaydeder. Blokzinciri tabanlı oyunlarda, gerçekleşen işlemlerin blokzincirinde denetlenebilir olması sebebiyle hile yapılması olasılığı düşüktür. Aynı zamanda blokzinciri tabanlı oyunlarda P2E iş modeli kullanılarak oyunculara gelir elde etme imkanı sunulmaktadır.

P2E (Play to Earn) Oyun Nedir?

Play to earn, oynadıkça kazanma sistemi ile çalışmaktadır. Oyuncular, hobi olarak yaptıkları oyun oynama aktivitesiyle hem eğlenebilmekte hem de bir gelir modeli oluşturabilmektedir. Kullanıcılar, düzenli oyun oynayarak gelir elde edebileceği jetonlar kazanabilmektedir. Proje geliştiricileri de oyunlarını bu iş modeline uygun bir şekilde yayınlanayarak bir pazarlama metodu oluşturmaktadır. Play to earn iş modeli, uzun bir süredir var olmasına rağmen blokzinciri teknolojisinin kullanımının artması ve kriptoparaların yaygınlaşması ile daha fazla uygulanmaya başlanmıştır.

P2E Oyunları Nasıl Çalışır?

Oyuncular, oyun içerisinde harcadığı süreye göre P2E iş modeli ile ödüllendirilebilmektedir. Kullanıcılar, oyun içerisinde belirlenen görevleri tamamlayarak oyun içi kriptoparalar kazanabilir. P2E oyunları içerisinde NFT’ler de bulunmaktadır. Bu NFT’ler oyun içi karakterlerden veya oyun içerisinde yer alan kart gibi materyallerden oluşmaktadır. Oyuncular bu NFT’leri kazanarak gelir elde edebilmektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors