NFT Türleri: NFT Dünyasının Favorileri

Non-Fungible Token (NFT) kelime anlamıyla aynı özellikte yani kendi türünden başka bir jeton ile takası yapılamayan kriptografik bir dijital varlıktır. NFT’ler, sağladığı çözümler sayesinde kullanım alanları, konuları, NFT türleri artmış ve son 2 yıldır daha popüler olmuştur.

NFT Nedir?

Son zamanlarda popülerliği ve konuşulma oranı ciddi oranda artan NFT; fiziksel veya dijital olarak var olan bir çalışmanın, blokzincir teknolojisi kullanılarak ürün üzerindeki hak sahipliğinin belgelenmesidir.

NFT Çeşitleri Nelerdir?

Sanat NFT’leri

Sanatın dönüşen etkisi ile günümüzde modern sanatçıların dijital ortamda gerçekleştirdiği çalışmalar, geleneksel sanat çalışmaları gibi değerli olmaya başlamıştır. Bu durum NFT türleri arasında Sanat NFT’lerinin en popüler olmasına yol açmıştır. Bugüne kadar üretilen en pahalı eser de türü de sanat NFT’sidir.

Moda NFT’leri

Her şey NFT olabilir. NFT pazarı kendi içerisinde birçok türe ayrılırken moda endüstrisi de NFT dünyasına dahil olmaya başladı. Dijital giysi ve aksesuarlar, çevrimiçi karakter giydirmeleri gibi moda NFT’leri; modayı takip eden üreticiler ve koleksiyonerler için yeni bir pazar yaratmaktadır.

Meme NFT’leri

İnternette anonim olarak popüler resim, video, kelime ya da cümleler şeklinde yayılıp viral olan ve anlamı geniş kitlelerce bilinen içerikler meme (viral) olarak adlandırılır. NFT türleri arasında meme’ler de yer alıyor. Meme’lerin NFT pazarında alım satımı gerçekleştirilebilir.

Video Oyun NFT’leri

Video oyun sektörü de NFT türleri arasına dahil olmuştur. Oyunlar içerisinde yer alan karakterler, kostümler, özel güçler NFT olarak satılmaya başlamıştır. Oyun şirketleri tüm oyunlarını NFT olarak satmak yerine kişiselleştirilmiş eserler ortaya çıkararak kullanıcılar ile buluşturmaktadır.

Video Kesit NFT’leri

Yaşanmış anlardan alınan video kesitleri NFT’nin bir türü olmaya başlamıştır. Özellikle spor dünyasında gerçekleşen unutulmaz anların kesitleri NFT pazarında yer almaktadır. Basketbolda yer alan smaçların, futbolda unutulmayan gollerin klipleri; NFT pazarı içerisinde yer alan çalışmalar arasındadır.

Dijital Dünyadaki Neredeyse Her Şey!

NFT’de jetonların sınırlı arzda ve kendi türünden başka bir jetonla takasının olmaması, NFT platformları aracılığı ile telif haklarının detaylarını da kapsayacak şekilde blokzinciri üzerinde varlık transferinin aracısız şekilde yapılması NFT’lerin daha da genişleyen alanlarda hayatımızda olacağının sinyallerini vermektedir.  

NFT’nin ne olduğu ve NFT platformlarındaki işleyişi ile ilgili daha teknik detaylara ise Sanat ve Kripto Dünyasının İş Birliği: NFT (Non-Fungible Token) Nedir? yazısından erişebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors