Move to Earn Nedir?

Kriptopara dünyası her geçen gün yeni teknoloji ve yaratıcı fikirlerin birleşmesi ile gelişim göstermektedir. Türkçeye “Hareket Ederek Kazan” olarak çevrilebilecek Move to Earn (M2E) konsepti bu gelişmelerden birisidir. Move to Earn projeleri kullanıcıların hareket ederek gelir elde etmesini amaçlamaktadır. Kullanıcılar yürüdüklerinde, koştuklarında, spor yaptıklarında, dans ettiklerinde kısacası hareket halinde olduğu her aksiyonda bu sistem ile kendilerine fayda sağlayabilirler. Bu yazıda Move to Earn nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Move To Earn Nedir?

Move to Earn konsepti ilk olarak 2021 yılının sonunda ortaya çıkmıştır. 2022’de trend haline gelen konsept, insanların ekstra bir efor harcamadan günlük hareketleri ile kazanç elde etmesine olanak sağlar. Öte yandan, hareket etmek isteyen insanlar için de bir motivasyon kaynağı sağlar.

Move to Earn daha önce de insanların bilgisayar oyunları oynayarak para kazanmasını hedefleyerek geliştirilmiş Play to Earn projesi ile benzerlik gösterir. Play to Earn kullanıcıların oyun oynadıkça para kazanmasını sağlayan bir sistemdir. Move to Earn ise Play to Earn konseptinin bir adım ötesine geçerek insanları fiziksel olarak harekete geçirip onlara daha aktif ve sağlıklı bir deneyim sunmayı amaçlar. İnsanların daha fazla hareket etmesi kazanç yöntemleri ile teşvik edilir. Bu kazancın karşılığı koin (coin), jeton (token) veya NFT gibi yollarla alınır. Kullanıcılar elde ettikleri kazançları itibari paraya çevirebilir veya bir yatırım aracı olarak kullanabilir.

Move to Earn Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir Fitness uygulaması gibi çalışan Move to Earn uygulamaları, GPS takibi ve hareket sensörleri sayesinde kullanıcıların hareketlerini algılar. Böylelikle, kullanıcının yalnızca hareket edip etmediğinin ötesinde onun hareketinin ne olduğunu da ayırt edebilir. Yürürken, koşarken, dans ederken veya spor yaparken farklı kazançlar elde edilebilir. Koşarken elde ettiğiniz kazanç yürürken elde ettiğinizden daha fazla olabilir.

Çeşitli Move to Earn projeleri kullanıcılara farklı şekillerde deneyimler sunar. Bunlardan birinde Move to Earn konseptli uygulamayı indiren kullanıcılar ilk etapta bir NFT ayakkabı satın alırlar. Hareketin biçimine göre sınıflandırılmış NFT ayakkabılar hedeflenen hareketin türünü ve elde edilecek kazancı belirler. Koşu ayakkabısı alan bir kullanıcı, koştukça gelir kazanırken yürüyüş ayakkabısı NFT’si satın alan bir kullanıcı kazancını yürüyerek elde etmektedir. Gerçek bir ayakkabıymış gibi çalışan bu NFT ayakkabılar kullanıldıkça eskiyip verimi düşmekte yani elde edilen kazançta buna paralel olarak azalmaktadır. Ayakkabıları tamir ederek veya yeni bir ayakkabı satın alarak elde edilen gelir tekrar artırılabilmektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors