Blokzinciri Tabanlı Oyun (Blockchain Game) Nedir?

Dünyada oyun sektörünün gelişmesi ve blokzinciri teknolojisinin kullanımının yaygınlaşmaya başlaması ile oyun geliştiricileri, blokzinciri teknolojisine entegre olmaya başlamışlardır. Blokzinciri altyapısını kullanarak kullanıcılara zengin bir oyun deneyimi sunmak ve blokzinciri teknolojilerinden faydalanmak amaçlanmaktadır. Bu yazıda blokzinciri tabanlı oyun (blockchain game) nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Blokzinciri Tabanlı Oyun Nedir?

Blokzinciri tabanlı oyunlarda, kullanıcıların oyun içerisinde yarattıkları ve kazandıkları varlıklar blokzincirinde saklanır. Böylelikle oyuncular, kazandıkları varlıklara gerçekten sahip olurlar. Blokzincirinde yer alan blokların değiştirilemez olması özelliğiyle oyuncuların verilerinin silinmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Blokzinciri tabanlı oyunlar arasında, kullanıcıların sahip oldukları varlıkları taşımaları mümkündür. Blokzinciri, oyuncular arasındaki varlık transferlerini kolaylaştırır ve oyuncuların kazandığı değerleri bloklara kaydeder. Blokzinciri tabanlı oyunlarda, gerçekleşen işlemlerin blokzincirinde denetlenebilir olması sebebiyle hile yapılması olasılığı düşüktür. Aynı zamanda blokzinciri tabanlı oyunlarda P2E iş modeli kullanılarak oyunculara gelir elde etme imkanı sunulmaktadır.

P2E iş modeli hakkında daha detaylı bilgilere P2E Nedir? Blokzinciri Tabanlı P2E Oyunlar içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Blokzinciri Tabanlı Oyunlar Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk blokzinciri tabanlı oyunlar, Bitcoin blokzincirinde oluşturulmuştur. Zaman içerisinde hız, maliyet ve akıllı sözleşme özelliği ile Ethereum blokzinciri kullanımı daha çok yaygınlaşmıştır. Kullanıcıların oyun deneyimini, blokzinciri altyapısını kullanarak daha zengin hale getirmek ve oyunculara bir gelir modeli oluşturmak amacıyla blokzinciri tabanlı oyunlar ortaya çıkmıştır. Böylelikle kullanıcıların oyun içerisinde geçirdiği sürenin artırılması amaçlanmıştır. Yaşanan gelişmeler ile video oyunları, blokzinciri teknolojisine entegre olmuş ve kriptoparaların finansal gücünü kullanmaya başlamıştır.

Blokzinciri Tabanlı Oyun Projeleri

The Sandbox (SAND)

The Sandbox, blokzinciri tabanlı sanal dünya oyun platformudur. Oyunculara, Metaverse olarak adlandırılan sanal gerçeklik destekli oyun dünyasında, sanal yaşam deneyimi oluşturmak, oyun içi ürünler üretmek ve bu ürünlerden gelir elde etme olanağı sunar.

Enjin (ENJ)

Enjin, blokzincirini oyun sektörüne taşıyan popüler projelerden biridir. Enjin ağı, blokzinciri tabanlı oyun ürünlerinden oluşan birbirine bağlı bir ekosistemdir. Enjin, kullanıcılara, web siteleri, oyun içi ürünler ve bu ürünleri takas edebilecekleri sanal mağazalar sunan sosyal bir oyun platformudur. Yazılım geliştiriciler, Enjin platformu aracılığıyla oyunlar için üretecekleri ürünleri Ethereum blokzinciri üzerinde dijitalleştirebilir. Platformun dijital varlığı olan ERC20-tabanlı Enjin Coin (ENJ) aracılığıyla, platformda üretilen dijital ürünler alınıp satılabilir.

Axie Infinity (AXS)

Blokzincirinin oyun sektöründe kullanıldığı projelerden biri olan Axie Infinity, blokzinciri tabanlı savaş oyundur. Oyuncular, Pokemon benzeri dijital yaratıklar (Axie’ler) sahiplenerek, bu Axie’leri yetiştirebilir, alıp satabilir ve rakipleri ile savaştırabilir. Axie Infinity, Ethereum blokzincirini kullanan, blokzinciri tabanlı bir oyundur. Platformunun ana dijital varlığı AXS Ethereum blokzincirinde oluşturulmuş bir ERC20 akıllı kontrattır. Oyunun temel taşlarından biri olan Axie’ler ise blokzinciri tabanlı oyunlar ve NTF’ler için tercih edilen ERC721 akıllı kontratı olarak oluşturulmuştur.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors