Kriptoparada Scalping (Anlık Alım-Satım) Nedir?

Scalping anlık alım satım yapılarak küçük fiyat değişimlerinden kar elde etmenin amaçlandığı bir alım-satım türünü ifade eder. Kriptopara piyasalarında da kullanılan scalping’den istenilen karların edinilmesi için yatırımcıların izlediği bazı stratejiler vardır. Bu yazıda scalping nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir. Kullanıcılarımızın risk yönetim ilkeleri kapsamında gerekli inceleme ve araştırmayı gerçekleştirerek, kendi risk-getiri seviyelerine uygun şekilde işlem yapmalarını hatırlatırız.

Scalping Nedir?

Alım satımlarda scalping yapan yatırımcılar bu işlemlerini anlık bir şekilde gerçekleştirir. Bu sayede, fiyat değişimlerinin anlık hareketlerinden kazanç elde edilmesi amaçlanır. Yatırımcılar scalping, yani anlık alım-satım, yaparak hızlı bir şekilde kar etmeyi hedefler. Scalping yaparken temel veya teknik analiz gibi yöntemlerle doğru bilgilere ve araçlara sahip olunması kar elde etme ihtimalini arttırmak için önemli olarak görülür.

Kriptopara Piyasalarında Scalping

Scalping, kriptopara piyasalarında da kullanılan bir alım satım yöntemidir. Kripto varlıklar da diğer finansal varlıklar gibi anlık olarak alınıp satılabilir. Yatırımcıların -yüksek risk barındıran- hızlı kazançlar elde etmeyi amaçladığı scalping yönetiminde kar yapma ihtimali arttırmak için bazı teknik veya temel analiz yöntemleri kullanılır.

Teknik Analiz ve Scalping İlişkisi

Scalping işlemi yapan yatırımcılar, yani scalperlar, doğru tespitler yapabilmek ve kazanç elde etme olasılıklarını arttırmak  için bazı teknik analiz yöntemlerine başvurabilmektedir. Scalping anlık alım-satım üzerine kurulu olduğu için kullanılan teknik analiz yöntemleri genellikle çok küçük zaman aralıklarını analiz etmek için geliştirilmiş teknik analiz yöntemleridir.

Teknik analiz çeşitleri hakkında daha detaylı bilgilere farklı kriptopara grafik analiz ve formasyon çeşitlerini bir arada barındıran Kriptopara Grafik Analizleri yazından ulaşabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors