Kriptopara Piyasalarında Retest Nedir?

Retest yeniden test etmek anlamına gelmektedir. Bir kriptopara varlık grafiğinin, destek veya direnç noktalarında kırıldıktan sonra grafiğin yeniden aynı noktaya temas etmesini ifade eder. Grafik bu noktaya temas ettikten sonra kırılım yönünde harekete devam etmektedir. Bu yazıda retest nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Teknik analiz metodunu uygulayan yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir.

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, kriptoparaların geçmiş fiyat grafiklerine bakılarak bu grafikteki fiyat hareketleri veya hacim değişimleri gibi rakamsal göstergeleri kullanarak piyasanın gelecekteki hareketlerini tahmin etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Teknik analiz hakkında daha detaylı bilgilere Teknik Analiz Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Kriptopara Piyasalarında Retest Nedir?

Retest bir kriptoparanın değerinin destek veya direnç noktalarına ulaştıktan sonra kırılması ve bu kırılmadan sonra grafiğin aynı noktalara tekrar değmesini ifade eder. Bir kriptopara grafiğinde retestin gerçekleşmesi bu kriptopara varlığının onay alması şeklinde de yorumlanır.

Retest Nasıl Gerçekleşir?

Destek ve direnç noktaları fiyatların ulaşabileceği en dip ve en tepe noktalardır. Eğer bu noktalar aşılırsa, destek noktası direnç noktasına, direnç noktası ise destek noktasına dönüşmektedir. Buna göre, kırılan bir destek noktasına veya direnç noktasına geri dönüş yaşandığında ilgili kriptopara varlığı test edilmiş olur.

Destek ve direnç hakkında daha detaylı bilgiye Destek ve Direnç Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Retest ve Fake-Out

Fake-out, gerçekleşeceği tahmin edilen bir fiyat hareketi beklentisi ile işlem gerçekleştirilmesi ama beklenen hareketin oluşmamasını ifade eder. Fake-out durumunun yaşanma olasılığını en aza indirmek için yatırımcılar başvurduğu yöntemlerden birisi de retesttir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors