Kriptopara Analizlerinde Destek ve Direnç Nedir?

Destek ve direnç fiyatların dip ve tepe yaptığı noktaları ifade etmek için teknik analizde kullanılan kavramlardır. Kriptopara fiyat analizlerinde de sıklıkla başvurulan kavramlardır. Destek noktasından sonra fiyatların daha fazla düşmeyeceği tahmin edilirken, direnç noktalarında ise fiyatların daha fazla yükselmeyeceği beklentisi mevcuttur. Bu yazıda destek ve direnç nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Destek ve Direnç Nedir?

Destek ve direnç noktaları, piyasadaki yatırımcıların davranışları sonucunda doğal bir şekilde oluşan noktalardır. Destek ve direnç noktaları; kısa, orta veya uzun vadede olacak şekilde takip edilebilmektedir. Fiyatların grafik geçmişinde oluşturduğu hareketlerin tespit edilmesi sonucu destek ve direnç noktaları belirlenir. Fiyatın bu seviyeden sonra aşılamayacağı düşünülür.

Destek noktası, bir grafik üzerinde fiyatların en düşük olduğu noktayı ifade eder. Düşerek seyreden bir fiyat grafiğinin destek noktasından sonra düşmeye devam etmesi beklenmemektedir. Başka bir değişle, destek noktası fiyatların düşmesini engeller. Destek noktasına ulaşıldığı noktada satışların durması söz konusudur. Çünkü, fiyat en düşük noktayken ellerindeki kriptoparayı satmak yatırımcılar için çok arzulanır bir durum olmamaktadır. Satış yapmak için yatırımcılar fiyatın yükselmesini beklemektedir.

Destek noktası kırıldığında, bu noktanın yeni bir direnç noktasına dönüşeceğini söylemek mümkündür. Buna göre, destek noktası kırıldığında fiyatlar düşmeye devam etmektedir. Yeni destek ve direnç noktaları oluşana kadar grafikte düşüşün devam etmesi beklenir.

Direnç noktası ise, destek noktasının tam tersi olarak düşünülebilir. Direnç noktaları, yükselerek seyreden bir grafikte yükselişin son bulduğu noktadır. Direnç noktaları, bir çatı görevi görerek fiyatların artmasını engellemektedir. Direnç noktasına ulaşıldığı zaman fiyatların daha fazla yükselmesi beklenmez. Bu noktaya gelindiğinde, fiyatın tepe noktayı gördüğü varsayıldığı için, ilgili kriptopara varlığını satın alma işlemleri durma noktasına gelmektedir. Satın alma kararını vermek için yatırımcılar fiyatın düşmesini beklemektedir.

Direnç noktası kırıldığında, bu nokta yeni bir destek noktasına dönüşmektedir. Direnç noktası kırıldıktan sonra fiyatların bu noktanın üzerine çıkması beklenir. Dolayısıyla, satın alımların artacağı varsayılır.

Kriptopara Analizlerinde Destek ve Direnç Nasıl Kullanılır?

Destek ve direnç noktaları istenilen kriptopara varlığının kısa, orta veya uzun vadede grafikleri yorumlanarak bulunabilir. Bir kriptopara grafiğinin, geçmiş seyrine göre fiyatların dip veya tepe noktaları belirlenebilir. Bitcoin veya kriptopara yatırımcıları için destek ve direnç noktalarını belirlemek, hangi noktalarda alım veya satım yapılacağı kararını vermek için yardımcı elementlerden bazıları olarak görülebilir.

Destek ve Direnç Türleri

Farklı grafiklerin destek ve direnç noktaları çeşitli şekillerde belirlenebilmektedir. Destek ve direnç noktalarını belirlemek için faydalı olabilecek bazı yöntemler vardır. Hareketli ortalama, Fibonacci ve Trend destek ve direnç türleri bu yöntemlerden birkaç tanesidir.

Haraketli Ortalama Destek ve Direnci

Hareketli ortalama yöntemi destek ve direnç noktalarını bulmaya yarayan bir göstergedir. Hareketli ortalama göstergesi, belirli bir zaman dilimi içerisindeki fiyatların ortalaması alınarak hesaplanmaktadır. Hareketli ortalamalarda yükseliş trendinin görülmesi direnç noktasının, düşüş trendinin görülmesi ise destek noktasının belirlenmesi için kullanılabilir.

Fibonacci Destek ve Direnci

Fibonacci dizisi teknik analizde kullanılan matematiksel kavramlardan birisidir. Fibonacci dizisi kullanılarak bir grafikte altın oranı ulaşılması beklenmektedir. Fibonacci dizisini oluşturan sayılar, yani 1-1-2-3-5-8-13-21-34, belirli gün aralıklarına bölünmektedir. Taban ve tavan arasında çizilen çizgilere Fibonacci yayları adı verilir. Fiyat, Fibonacci yayına yukarıdan yaklaşıyorsa bu nokta destek noktası olarak yorumlanmaktadır. Fiyat, Fibonacci yayına aşağıdan yukarı doğru yaklaşıyorsa bu nokta direnç noktası olarak adlandırılır.

Trend Çizgisi Destek ve Direnci

Bir grafikte yükselen veya alçalan fiyatların hareketine paralel olarak, çizgiler çekilmesi ile trend çizgileri oluşturulmaktadır. Trend çizgilerinin birleştiği noktalar destek direnç noktalarını belirtmek için kullanılmaktadır. Aşağı yönlü hareket eden iki trend çizgisi birleştiğinde, destek noktası oluşması beklenir. Yukarı yönlü hareket eden iki trend çizgisinin birleşmesi direnç noktası olarak yorumlanmaktadır.

⚠️ Kullanıcılarımızın risk yönetim ilkeleri kapsamında gerekli inceleme ve araştırmayı gerçekleştirerek, kendi risk-getiri seviyelerine uygun şekilde işlem yapmalarını ve kendi tercih ettikleri metotları kullanmalarını hatırlatırız.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors