Dollar Cost Averaging (DCA) Nedir?

Tıpkı klasik finans piyasalarındaki yatırım araçlarında olduğu gibi Bitcoin ve kriptopara yatırımlarında da belirlediği hedef zaman veya fiyatı bekleyen sabırlı uzun vade yatırımcılar da vardır. Bitcoin veya diğer bir kriptoparaya kendi stratejilerine göre belirledikleri düzenli aralıklarla yatırım yapan kullanıcıların kullandığı yöntemlerden biri olan dollar cost averaging (DCA) yani dolar maliyeti ortalaması nedir ve kriptopara piyasasında nasıl uygulanır hakkında detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Dollar Cost Averaging (DCA) Nedir?

Yatırım stratejisi ve yatırımcı davranış profili farklı iki kavramdır. Farklı profillerdeki yatırımcılar farklı zamanlarda farklı stratejiler geliştirip kullanabilir. Dolar maliyeti ortalaması (Dollar Cost Averaging – DCA) bir finansal varlığa yatırımcının kendi belirlediği belirli zaman aralığında, devamlılık gösterecek şekilde yatırım yapmasına denir. Özellikle uzun vade yatırım hedefleri olan yatırımcıların, satın aldıkları varlığın fiyatının dalgalanma ve değişimlerine karşı risk yönetimi yapabildiği bir metot olarak kullanılır.

Dollar Cost Averaging (DCA) Bitcoin ve Kriptopara Piyasasında Kullanılır mı?

Dolar maliyeti ortalaması metodu Bitcoin ve kriptopara piyasasında yatırımcılar tarafından kullanılan bir metottur. Bitcoin veya diğer bir kriptopara için bu metodu kullanan kullanıcılar belirledikleri bir vade için yine kendilerine göre bir sıklıkla ilgili kripto varlıktan alım yaparak saklarlar.

BtcTurk’ün kuruluş tarihi olan 1 Temmuz 2013’ten itibaren Bitcoin’in fiyatının yükselmesini ya da düşmesini dikkate almadan her ay düzenli olarak 100₺ karşılığında Bitcoin satın aldığınızda toplamda ne kadar Türk Lirası harcamış olacağınız ve bunun karşılığında yaklaşık kaç Bitcoin sahibi olacağınızı Her Ay 100₺’lik Bitcoin yazısından basit bir hesap ile görebilirsiniz.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. BtcTurk’te ilk işlemin yapıldığı 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren düzenli birikim yapılmış olması durumunda, birikimin bugünkü olası değerini göstermek amacıyla, günlük açılış fiyatları ve piyasa alıcı komisyon oranı kullanılarak yapılmış hesaplamalardan oluşmaktadır.

Dollar Cost Averaging (DCA) Neden Kullanılır?

Hangi vadede, ne sıklıkla işlem yaparak yatırım yapılacağı her yatırımcının, kullanıcının kendi kararıdır. Dolar maliyeti ortalaması metodunu kullanan yatırımcılar genellikle kendilerini yanlış zamanda yatırım yapmış olma riskine karşı koruduğunu düşünür. İşlem yapılan Bitcoin veya diğer kriptoparanın kısa veya orta vadede fiyatında düşüş olsa da dolar maliyeti ortalaması metodunu kullanan yatırımcılar uzun vadede değer kazanacağına inanırlar.

Satmadan uzun süre tutmayı strateji olarak belirleyip aldığı Bitcoin ya da diğer bir kriptoparayı tutan kullanıcılara kriptopara dünyasındaki jargonu ile Hodler denir. Hodl stratejisi ve elmas eller gibi kavramların detaylarını da Hodl Nedir? Hodl Stratejisi Ne Anlama Gelir? yazısından bulabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors