Hodl Nedir? Hodl Stratejisi Ne Anlama Gelir?

Tıpkı klasik finans piyasalarındaki yatırım araçlarında olduğu gibi Bitcoin ve kriptopara yatırımlarında da yatırımın vadesi yatırımcıların tercihine ve stratejisine bağlıdır. Anlık fiyat hareketlerinden faydalanarak alım satım işlemi yapan kısa vade yatırımcılar olduğu gibi belirlediği hedef zaman veya fiyatı bekleyen sabırlı uzun vade yatırımcılar da vardır.

Bu yazıda İngilizce “tutmak” anlamında gelen “hold” kelimesinin başına gelen bir değişim sonucu “hodl” olarak kullanılmasının hikayesini, hodl nedir sorusunun cevabını ve uzun vade yatırım stratejileri için kullanılan diğer terimleri bulabilirsiniz.

Hodl Nedir?

Nicel genişleme para politikasını uygulayan ülkelerin merkez bankaları, o ülkenin itibari para arzını arttırarak daha fazla miktarda para basarak dolaşıma sokar. Bu da enflasyon artışına ve ilgili itibari para biriminde değerin düşmesine neden olur. Değer saklama araçlarının içinde toplam arzı (total supply) sınırlı olan varlıklar ise bu nedenle kendi piyasasında enflasyon oluşmamasını sağlar.

Buradan hareketle yatırımcılar uzun vade yatırımlarında güvenli liman diye tabir edilen, Bitcoin gibi arzı sınırlı varlıklara yatırım yaparlar. Arzı sınırlı bir varlık gün geçtikçe değer kazanacağı için yatırımcılar uzun süre elinde tutmasına dayanan yatırım stratejisine Bitcoin ve kriptopara dünyasında hodl denir.

Hodl Terimi Nasıl Doğdu?

Kriptopara kullanıcıları arasında “satmadan uzun süreyle tutmak” anlamında kullanılan “HODL” teriminin ortaya çıkışı biraz eğlenceli bir hikayeye sahiptir. Bitcointalk forumunda GameKyuubi adlı kullanıcı, 18 Aralık 2013’te gönderisinin başlığında “Tutuyorum” anlamına gelen “I am holding” yerine yanlışlıkla “I am Hodling” yazmıştır. Hodl kısa süre içinde diğer kullanıcıların dikkatini çekmiş ve onlar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.

Hodl Stratejisi Nedir?

Forumda yapılan alıntılar ve bu yazım yanlışının diğer kullanıcılar tarafından da kullanılmasıyla hodl hem bir terim hem de bir alım-satım stratejisi olarak benimsenmiştir. Bitcoin veya diğer bir kriptoparayı alıp uzun süre saklayan, tutan yatırımcılara “alan ama satmayan” anlamında hodler denir.

Bir yatırımcının Bitcoin ya da diğer bir kriptoparayı alıp uzun süre satmayarak tutması, ilgili kripto varlığa olan güveni ve kendi yatırım stratejisine bağlıdır. Bitcoin yatırımcılarının büyük çoğunluğunun uyguladığı hodl stratejisi her ay belirli miktarda Bitcoin alınarak gerçekleştirilebileceği gibi yatırımcının kendi kararına göre yaptığı belirli alımlar için de uygulanabilir.

Hodl stratejisi uygulayan Bitcoin ve kriptopara yatırımcılarının aşina olduğu bir diğer kavram da Elmas Eller anlamına gelen Diamond Hands terimidir. Elmas eller (diamonds hands) nedir diye bakıldığında klasik finans dünyasından çıkmış olan bu terimin, fiyat düşüşlerine rağmen kararlı ve inatçı şekilde yatırım yaptığı kripto varlığı satmayarak elinde tutması, bu kripto varlığa uzun vadede güvenmesi anlamında kullanıldığı görülür. Bu terim yatırım stratejisinden çok yatırımcı davranış profilini tanımlayan bir terimdir. Yatırımları düştüğünde veya değerinde dalgalanmalar olduğunda panik yapmayan, hedeflediği süre ya da fiyata kadar sabırla bekleyen yatırımcıyı belirtecek şekilde kullanılır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors