Avalanche (AVAX) Nedir? Nasıl Çalışır?

Avalanche (AVAX) merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları, dijital varlıklar, alım satım platformları ve benzeri servisler için altyapı sağlayan blokzinciri projesidir. İsteyen herkese yeni bir blokzinciri geliştirmeye gerek kalmadan, merkeziyetsiz platform üzerinde kendi blokzincirini, dijital varlığını ya da kriptoparasını üretme imkanı verir.

Avalanche projesinin geliştiricileri arasında yer alan ve Ava Labs’in CEO’su Cornell Üniversitesi Profesörü Emin Gün Sirer, blokzinciri ve kriptopara ekosisteminin etkili isimlerinden biridir.

Avalanche (AVAX) Nasıl Çalışır?

Avalanche projesi üç farklı zincirden oluşmaktadır. Ana zincir olan X-Chain (Exchange Chain – Değişim Zinciri) başta AVAX olmak üzere blokzinciri üzerinde diğer dijital varlıkları yönetmek için kullanılır. P-Chain (Platform Chain – Platform Zinciri), AVAX ağında işlemleri doğrulayan Doğrulayıcılar’ı ve ağdaki temel verileri yönetmek ve blokzincirine bağlı alt ağlar oluşturmak için kullanılır. C-Chain (Contract Chain – Kontrat Zinciri) ise Avalanche ağının akıllı kontrat ağıdır ve bir Ethereum Sanal Makinesi (Ethereum Virtual Machine / EVM) uygulamasıdır. Avalanche üzerindeki Kontrat Zinciri, Ethereum ağı gibi kullanılabilir.

Ağdaki ana zincir, Hisse Kanıtı (Proof of Stake) temelli, blokzinciri için özelleştirilmiş Avalanche mutabakat protokolünü kullanır. Avalanche blokzinciri için ayarlanmış bu protokol yüksek ölçeklenebilirlik, merkeziyetsizlik, düşük gecikme süreleri ve yüksek anlık işlem kapasitesi sunar. Merkeziyetsiz blokzincirleri için önemli risklerden biri olan ve %51 saldırısı olarak bilinen, ağdaki işlemci gücünün en az %51’inin kötü niyetli siber saldırganlar tarafından ele geçirilmesine karşı dirençlidir. Yazılımı düşük sistem kaynakları ile çalışır ve işlem onayları yüksek işlemci gücü gerektirmediği için Avalance, enerji verimliliği yüksek blokzinciri projelerinden biridir.

Platform ve Kontrat zincirleri Snowman mutabakat mekanizması ile güvence altına alınır. Snowman mutabakat protokolü, Avalanche mutabakat protokolü esas alınarak geliştirilmiştir. Snowman protokolü Platform ve Kontrat zincilerine hız, ölçeklenebilirlik, güvenlik, esneklik ve verimlilik sağlar. Bu protokol sayesinde, zincirlerde akıllı kontratlar çalıştırılabilir. Platform zincirinde özel veya açık blokzinciri oluşturmak mümkündür.

Transfer işlemleri 1 saniyenin altında onaylandığı Avanlanche blokzincirinde, kullanıcılar düşük işlem ücretleri ile transfer yapabilir, akıllı kontratlar ve NFT benzeri dijital varlıkları oluşturabilir.

Avalanche (AVAX) ağında madencilik yapılmaz ancak isteyen kullanıcılar Doğrulayıcı (Validator) olabilir. Doğrulayıcı olmak için node (düğüm) çalıştırmak ve 2000 adet AVAX’ı 15 gün ile 1 yıl arasında tercih edilen süre için kilitlemek gerekmektedir. Ağda işlemleri doğrulayan ve onaylayan Doğrulayıcılar, ödül olarak AVAX kazanmaktadır.

Kullancılar, AVAX bakiyelerini Doğrulayıcılar’a delege ederek ek gelir elde edebilir. En az 25 adet AVAX’ı 15 gün ile 1 yıl arasında süre için tercih ettiğiniz Doğrulayıcı’ya atayarak, Doğrulayıcılar’ın gelirlerinden pay alabilirsiniz. Doğrulayıcı’lar kullancıların delege ettiği AVAX bakiyesi üzerinden en az %2 ücret almaktadır. Avax cüzdanınızdan delege işlemi yaparken, seçeceğiniz Doğrulayıcı’nın işlem ücretine, node’un kalan süresini görerek seçim yapabilirsiniz.

Avalance (AVAX) Nasıl Saklanır?

Avalanche (AVAX) kendi blokzinciri olan bir kriptoparadır. AVAX bakiyelerinizi Avalabs tarafından sunulan Avalance Wallet web arayüzünden (https://wallet.avax.network) yönetebilirsiniz. Avalanche web cüzdan hizmeti ile bir Avalanche cüzdanı oluşturduğunuzda 24 kelimelik anahtar kelime grubunu güvenle saklamanız gerektiğini hatırlatırız. Anahtar kelimeler, cüzdana erişmek için kullanılmaktadır. Cüzdanınıza dilerseniz, özel anahtar ve şifreli cüzdan dosyasını kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Avax Wallet web servisi aynı zamanda Ledger donanım cüzdanlarını da desteklemektedir.

Avalanche (AVAX) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Avalanche (AVAX)
BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Avalanche (AVAX) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors