KYC (Know Your Customer) Nedir?

KYC, İngilizce’deki “Know Your Customer” teriminin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Müşterini tanı anlamına gelmektedir. KYC, geleneksel finans sistemlerinde ve kriptopara platformlarında, kullanıcıların kimliklerini belirlemede ve doğrulamada kullanılmaktadır. Bu yazıda KYC nedir ve KYC neden önemlidir sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

KYC Nedir?

KYC, kullanıcı bilgilerinin, merkezi bir kurum tarafından onaylandığı bilgi doğrulama sistemidir. Bu bilgiler, çoğu zaman kullanıcıların kimlik belgelerini, telefon numaralarını ve adreslerini kapsar. Bilgilerini sisteme kaydetmeyen kullanıcıların, işlem kapasiteleri sınırlı olabilir. KYC işlemlerini tamamlayan kullanıcılar, platformlarda yapabilecekleri işlem limitini ve işlem seçeneklerini artırabilirler.

KYC Neden Önemlidir?

KYC, kara para aklanmasını önlemek amacıyla merkezi otoriteler tarafından, kullanıcıları güvence altına almak için yapılan çalışmaları kapsar. Kriptopara platformları, kanunlar doğrultusunda kullanıcı bilgilerini alır ve o kanunlar çerçevesinde piyasalarda varlık gösterir. Bu sayede, kriptopara platformlarındaki kullanıcıların hesap güvenliği merkezi otorite tarafından korunmuş olur.

Kriptopara sektöründeki kara para aklamalarını önlemek amacıyla gerçekleştirilen AML uygulamalarına AML (Anti Money Laundering) Nedir? yazısından erişebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors