Spot Ethereum (ETH) ETF Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 23 Mayıs 2024 tarihinde Spot ETH ETF ürünlerinin ABD borsalarında işleme açılması için gereken onayı verdi.

Bu yazıda, ETH ETF Nedir, Ethereum ETF ne anlama geliyor, Spot ETH ETF ne zaman işleme açılacak gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Ethereum (ETH) ETF Neden Önemli?

ABD borsalarında halihazırda kaldıraçlı ETH işlemleri yapmak mümkün iken doğrudan ETH alım satımı mümkün değildi. 23 Mayıs tarihindeki onay ile SEC’in izin verdiği fonlar üzerinden, ABD’li yatırımcılar doğrudan Ethereum (ETH) alıp satabilecekler. Özellikle kurumsal şirketlerin, yasal çekinceler olmadan kriptopara alıp satabilmesi için ETF ürünlerinin onaylanması son derece önemli bir dönüm noktası olarak görülmektedir. 

Onay Alan Ethereum (ETH) ETF Fonları Neler?

Onay alan fonlar ve fonların bağlı olduğu şirketler aslında Bitcoin ETF sayesinde aşina olduğumuz şirketlerdir. SEC’in onay verdiği 8 Ethereum (ETH) ETF ürün aşağıdaki gibidir:

Grayscale Ethereum Trust, Bitwise Ethereum ETF, BlackRock iShares Ethereum Trust, VanEck Ethereum Trust, ARK 21Shares Ethereum ETF, Invesco Galaxy Ethereum ETF, Fidelity Ethereum Fund, ve Franklin Templeton Franklin Ethereum ETF

Ethereum (ETH) ETF Hangi Borsalarda Olacak?

SEC’in onay verdiği 8 Ethereum (ETH) ETF ürününün 3 ABD borsasında listelenmesine izin verilmiştir. New York Stock Exchange (NYSE), NASDAQ ve CBOE onay alan borsalardır.

Ethereum (ETH) Menkul Kıymet Mi?

Ethereum, merge geliştirmesi sonrasında Hisse Kanıtı (PoS) altyapısına geçtikten sonra SEC, ETH’nin menkul kıymet olabileceğine yönelik açıklamalarda bulunarak ETH’nin kategorizasyonu konusunda belirsizliğe yol açmıştır.

SEC’in Spot Ethereum (ETH) ETF için onay vermesi, Ether’in menkul kıymet olmadığına yönelik bir karar olarak yorumlanmaktadır. SEC, ETH’nin kategorizasyonu konusunda resmi bir açıklama yapmadığı için henüz ETH’nin bir emtia olarak görülüp görülmediğini söylemek mümkün değildir. 

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors